Connect with us

aktuality

Vsetínské Divadlo v Lidovém domě slaví 150 let od své premiéry

Publikováno

Historie amatérského divadla ve Vsetíně se začala psát v Dolním šenku, který později nesl název restaurace U mostu. Právě zde před 150 lety divadelníci odehráli své první představení komedie Útěk do Afriky.

Na místě Dolního šenku je v současné době parkoviště, takže členové souboru Divadla v Lidovém domě pokračují v bohaté divadelní tradici o kousek dál.

Až skončí přísná bezpečnostní opatření v souvislosti s koronavirovou pandemií, budou se moci diváci opět těšit na představení Frau Dietrich a Madame Piaf, Neběhej s nůžkami v ruce a Copak je s Arnoldem.

Vedoucí divadelního souboru Pavel Rejman uvedl, že divadlo chystá bulletin, který bude mapovat historii divadla ve Vsetíně. „Díky materiálům od paní Jany Rokytové, která patřila ve své době k výrazným moderátorským osobnostem ve městě, máme historii zpracovanou až do začátku 60. let minulého století. S mapováním dalšího vývoje nám pomáhá ředitel Státního okresního archivu ve Vsetíně Tomáš Baletka.“

V historii vsetínského divadla jsou významná padesátá léta minulého století a také období první republiky.

Divadelníci chtějí také oslovit pamětníky a jejich potomky, aby svými fotografiemi či zápisky se vzpomínkami obohatili připravovaný bulletin. Divadlo je přitom možné kontaktovat na emailové adrese divadelnivsetin@seznam.cz.

V minulých letech prošlo Divadlo v Lidovém domě rozsáhlou rekonstrukcí. V současné době hraje soubor na dvou scénách. A zájem o jeho hry je poměrně velký, vždyť na svých představeních mívá až 4 000 stálých návštěvníků. Pomohla tomu i nová dramaturgie, kdy soubor spolupracuje s mladými a profesionálními režiséry – Davidem Vacke ze Slováckého divadla či studentem JAMU Jakubem Heklem. S divadlem spolupracuje také Kateřina Menclerová z brněnského divadla Husa na Provázku.

NEJČSTENĚJŠÍ