Connect with us

aktuality

Ve Zlínském kraji proočkovali proti covidu-19 všechny zájemce v pobytových sociálních službách

Publikováno

Od začátku ledna probíhá ve Zlínském kraji očkování proti onemocnění COVID-19. Podle vládní vakcinační strategie mají být nejprve očkováni zdravotníci pečující o covid pozitivní pacienty, klienti a zaměstnanci v pobytových sociálních službách a senioři ve věku 80 a více let. V pobytových sociálních službách dostali první očkovací dávku již všichni zájemci.

„Mezi seniory v zařízeních pobytových sociálních služeb se nákaza onemocněním COVID-19 šířila rychle a právě tyto seniory jsme potřebovali naočkovat co nejdříve. K dnešnímu dni bylo první dávkou naočkováno téměř 6 tisíc klientů a zaměstnanců pobytových sociálních služeb a už teď je znát, že se v těchto zařízeních podařilo šíření nákazy zastavit,“ sdělil hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Od počátku roku obdržel Zlínský kraj celkem 29 910 vakcín. Celkový počet podaných dávek k 17. 2. je 22 924, z toho 15 331 osob dostalo 1. dávku očkování a 7 593 osob bylo očkováno 2. dávkou. Průběh očkování a vývoj epidemické situace ve čtvrtek 18. února zhodnotil Krizový štáb Zlínského kraje.

„Situace ve Zlínském kraji je oproti jiným krajům i nadále celkem příznivá, ale i u nás se vyskytuje britská mutace koronaviru, která se šíří zhruba o 40 procent rychleji. Odhady jsou takové, že v průběhu 3 týdnů bude tato mutace v celé republice zcela dominantní, což není pro již tak křehkou situaci v nemocnicích dobré,“ řekl hejtman Radim Holiš.

Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje je hospitalizováno celkem 216 pacientů s koronavirem, přičemž 41 z nich je na lůžkách intenzivní péče. „Pacientů s onemocněním COVID-19 v nemocnicích opět mírně přibývá. Dlouhodobě je nápor na lůžka intenzivní péče. Ve srovnání se situací před týdnem počet covid pozitivních zde vzrostl o 8 pacientů vyžadujících intenzivní péči. Situace se mění každý den.

Nemocnice ve Vsetíně, Kroměříži a Uherském Hradišti jsou již na hraně svých kapacit. V provozu čtyř nemocnic chybí i nadále asi 350 zdravotníků s koronavirem a s jinými diagnózami.

O největší část covid pozitivních pacientů pečují covidové stanice v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zlínská nemocnice na začátku tohoto týdne přebírala jednoho ventilovaného pacienta, který byl přepraven vrtulníkem z nemocnice v Trutnově z přetíženého Královéhradeckého kraje.

NEJČSTENĚJŠÍ