Connect with us

aktuality

Valašské Klobouky: Na náměstí budou židovské osudy připomínat další Kameny zmizelých

Publikováno

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Čtyři nové Kameny zmizelých najdou své místo v chodníku lemujícím valašskokloboucké náměstí. Věnovány budou rodině Weinsteinů a situovány budou v pravém horním rohu náměstí, před domem č. p. 167, kde kdysi bydleli. Slavnostní odhalení se chystá na neděli 3. září. Úvodní část se odehraje v 18.15 hodin na Masarykově náměstí a pokračovat bude od 19 hodin koncertem židovské hudby pod širým nebem, na zahradě domu Josefa Bratmanna. Nenechte si tuto výjimečnou událost ujít.

„Na neděli 3. září připadá Evropský den židovské kultury a my máme při této příležitosti tu čest odhalit čtyři nové Kameny zmizelých, které ponesou jména Jana, Berty, Otty a Viktora Weinsteinových. Iniciativa k této poctě přišla ze strany rodiny Vinařických, přímých potomků rodiny Weinsteinů. Její členové také budou při odhalení osobně přítomní,“ popsal Josef Bělaška, starosta města Valašské Klobouky. Na stejném místě je již od loňského roku možné vidět jeden kámen na památku Roberta Wachsmanna, který zahynul v Osvětimi.

Kameny zmizelých mají být trvalým výrazem úcty k příslušníkům židovské komunity, kteří zemřeli za druhé světové války v koncentračních táborech nebo za jiných tragických okolností. „V loňském roce bylo ve Valašských Kloboukách odhaleno devět kamenů se jmény členů rodin Haasových, Spalterových a Wachsmannových, kteří byli deportováni do Terezína a Osvětimi. Nynější čtyři kameny pro Weinsteinovu rodinu budou připomínat osudy, u kterých ale přesně neznáme jejich konec. Proto jsou na nich uvedena jen data narození a přibližná období a místa skonu,“ zmínil historik městského muzea Petr Odehnal a dodal, že počet kamenů vyjadřujících poctu klobouckým obětem holokaustu se tím završuje.

Po ceremoniálu na náměstí, při kterém se návštěvníci dozví o životních příbězích vzpomínaných židovských občanů, bude pokračovat stylově laděný hudební večer. „Na zahradě domu Josefa Bratmanna nás nejprve čeká koncert komorního tria ZUŠ a poté vystoupí Petra Zindler Band, hudební uskupení, které se specializuje na tradiční židovskou hudbu. Koncertní slavnosti v areálu secesního domu mívají úžasnou atmosféru, a tak si nenechte tuto poslední příležitost v rámci letošního Klobuckého kulturního léta ujít,“ pozval Jaroslav Baloušek, místostarosta města Valašské Klobouky.

Ve Zlínském kraji je možné Kameny zmizelých najít ještě i v Boršicích, Holešově, Kroměříži, Valašském Meziříčí a ve Zlíně.

NEJČSTENĚJŠÍ