Connect with us

aktuality

Nositelé tradic po Valašském mikulášském jarmeku převzali ocenění

Publikováno

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Čtveřice tradičních soutěží pořádaných při Valašském mikulášském jarmeku se v polovině prosince završila slavnostním vyhlášením výsledků. Vítězové přijali pozvání do sálu Staré radnice, kde převzali pamětní glejty a věcné ceny. Organizační výbor jarmeku také udělil ocenění Jarmekový anděl, a to paní Ludmile Papežové za dlouhodobou podporu a organizační záštitu jménem TJ Sokol Valašské Klobouky. 

„Předávání cen vítězům jarmekových soutěží je pomyslnou tečkou za dalším ročníkem jarmeku, ale rozhodně to není žádná nepatrná záležitost. Naopak je to náš způsob, jak se osobně potkat s účastníky soutěží a poděkovat jim za to, že to oni jsou nositeli našich tradic a zvyklostí. Velice si vážíme toho, že tyto dovednosti učí i své děti a vnuky a pomáhají nám udržovat postupy našich valašských předků jako poklad pro příští pokolení,“ pověděla Pavlína Žídková, předsedkyně organizačního výboru.

Na jarmeku mohli lidé v přísálí Besedy zhlédnout výstavu voňavého ovoce. Mezi výpěstky, které do soutěže „O nejpěknější jablíčko krajové či starší odrůdy“ doputovaly, vyhrálo jablko odrůdy Kardinál žíhaný od sadaře Jana Fojtů z Valašských Klobouk, druhé místo náleželo jablíčku s názvem Bernské růžové od Jiřího Sucháčka z Brumova-Bylnice a třetí místo obsadilo jablko odrůdy Zvonkové od Josefa Masaře z Poteče.

V soutěži „O najpěknějšího pečeného pána či paní z kynutého těsta“ si vítězství zasloužil výrobek Boženy Viceníkové z Rudimova, stříbrnou příčku obsadila pečená figurka od Petry Chlebanové ze Slavičína a bronzem byl při hlasování návštěvníků vyznamenán pán od Pavly Vaculínové z Tichova.

Před dřevěnicí u Janíků se při jarmeku koštovalo 32 vzorků nakládaného zelí. Soutěž „O najlepší kysané zelé Valašskokloboucka“ nakonec se svou ukázkou vyhrála Lenka Ptáčková z Valašských Klobouk. Druhé místo přiřkla návštěvnická porota vzorku od Josefa Šperlinga z Tichova, který pak prozradil, že si zelí dokonce i sám vypěstoval. Třetí příčku si zasloužilo zelí od Luboše Psoty z Lidečka.

 

V soutěži „O najlepší starostovskú slivovicu, než sa napálí nová“ získal mezi 26 příspěvky z okolních obcí a měst pomyslné zlato vzorek z Újezda, stříbro patřilo slivovici z Haluzic a bronz si z letošního ročníku soutěže odnesla slivovice z Lačnova.

„Každý rok udělujeme také ocenění Jarmekový anděl, kterým chceme vyjádřit uznání za jedinečný osobní přínos. Takovým andělem se při letošním ročníku stala paní Ludmila Papežová. Děkujeme jí za obětavost a za dlouhodobou nezdolnou podporu Valašského mikulášského jarmeku od jeho samotných prvopočátků,“ vyjádřila Pavlína Žídková a doplnila přání, aby se všichni ve zdraví sešli na příštím jubilejním třicátém Valašském mikulášském jarmeku.

NEJČSTENĚJŠÍ