Connect with us

aktuality

Třetí covidová vlna za dveřmi? Asi ano, nemocnice se chystají na příjem pacientů s koronavirem

Publikováno

Sice mezi námi chodí popírači koronavirové pandemie, hrdě nosí roušku po nosem a nenechají nit suchou na vládních nařízení, situace v nemocnicích Zlínského kraje se však opět dramatizuje. Počet nemocných covidem-19 se zvyšuje a vypadá to na příchod třetí vlny.

Současný nárůst nemocných se projeví v nemocnicích s přibližně dvoutýdenním zpožděním, což vychází právě na období vánočních svátků.  Nemocnice, které začaly rušit covidová oddělení, je zase obnovují. Mezi prvními je to Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, která opět zrušila plánované zákroky a kromě urgentní zajišťuje pouze akutní péči o pacienty s koronavirem.

Ve čtyřech krajských nemocnicích Zlínského kraje chybí kvůli karanténě, nemocem a péči o rodinu přes 450 zdravotníků. Předseda jejich představenstva Radomír Maráček opět vyzývá profesionály z oboru, aby se vrátili pracovat do zdravotnictví.

„Už jsme vedení našich oddělení seznámili s možností, že bude nutné zrušit plánované dovolené. Je nám to líto, ale personál je klíčový a i tak budeme mít problémy otevřít dostatečný počet covidových stanic,“ popisuje Maráček.

V Česku se postupně zvyšuje kvůli narůstajícímu počtu infikovaným i covidové číslo R a místy roste tlak na nemocniční péči. Experti zvažují, zda vládě navrhnou přechod do pátého stupně protiepidemického systému.

NEJČSTENĚJŠÍ