Connect with us

aktuality

Vsetínská nemocnice představila nově vybudované pracoviště vodoléčby

Publikováno

Představení novinek, poradenství i cvičení. Takový byl den otevřených dveří rehabilitačního oddělení. Vsetínská nemocnice představila nově vybudované pracoviště vodoléčby, ale i další nové metody, například aplikaci plynových injekcí, parafinových zábalů nebo užití kompresní pásky Flossband. Velký zájem byl rovněž o ergoterapii, ale také o závěsný systém Redcord a zkušenosti, které zdejší fyzioterapeuté s touto rehabilitační technikou již mají.

Nejvíce příchozích směřovalo právě k novému pracovišti vodoléčby. „Máme dvě stanoviště vodoléčby, pro horní a dolní končetiny. Ve druhém případě se jedná o sedací vanu, která má dvě výškové úrovně, jednu na kotníky, druhou na kolena, kyčle, bedra. K výběru je několik možností režimů a nastavení,“ vysvětlila primářka MUDr. Danuše Trnovcová s tím, že vodoléčba je vhodná i pro pacienty, kteří nemohou využívat jiné terapie. „Nemá v podstatě žádné kontraindikace, je vhodná i pro onkologické pacienty, výborná na poúrazové stavy, otoky, jizvy. Může se použít i u pacientů, kteří mají kardiostimulátor, kde se u ostatních metod potýkáme s celou řadů limitů,“ dodala primářka.

 

Návštěvníci Dne otevřených dveří si prohlédli všechny prostory a mohli si některé metody vyzkoušet, doslova na vlastní kůži, například aplikaci kompresní pásky Flossband. Zdánlivě je tato technika podobná klasickému tejpování, které už dnes patří k běžným technikám, ale rozdílů je mnoho, ať již v materiálu či ve způsobu aplikace. „Při klasickém tejpování se používá textilní páska podobná náplasti a nanáší se až na pět dnů. Flossband je elastický gumový pruh, který se aplikuje na velmi krátkou dobu, zhruba na dvě až tři minuty na postiženou část. Po chvíli se postup opakuje. Flossband se nám velmi osvědčil, má dobrý efekt na chronické přetížení, pomáhá redukovat otoky při poúrazových stavech. Používají jej i sportovci, podle toho jak pásku navineme, jakou sílu dáme do komprese měkkých tkání, má různý efekt. Může sloužit i k regeneraci. Výsledky jsou dobré,“ informovala primářka.

NEJČSTENĚJŠÍ