Connect with us

aktuality

Pandemie neomezila odběry krve ve vsetínské nemocnici

Publikováno

Navzdory komplikacím spojeným s pandemií nemoci covid-19 se podařilo provést ve Vsetíně 2 865 odběrů krve. Hematologicko-transfuzní oddělení Vsetínské nemocnice (HTO) tak dosáhlo v roce 2020 druhého nejvyššího počtu odběrů krve za posledních osm let.

Šanci překonat absolutní rekord v počtu odběrů krve v roce 2019 znemožnila situace vyvolaná onemocněním COVID-19.  Některé dárce krve od návštěvy hematologicko-transfuzního oddělení opakovaně odradila, další nemohli přijít kvůli karanténě nebo se sami léčili.

Vliv na výsledek měla i postupně přijímaná hygienicko-epidemiologická opatření a výpadky personálu způsobené nemocí, kvůli kterým bylo HTO nuceno v průběhu roku dokonce zrušit některé odběrové dny. Všechny tyto skutečnosti způsobily nejen nižší počet provedených odběrů krve, ale také méně odebrané krevní plazmy. Zatímco v roce 2020 se podařilo uskutečnit 742 odběrů krevní plazmy, o rok dříve jich bylo 802, dosud nejvíce v historii vsetínské HTO.

„S loňským výsledkem jsme určitě spokojení. A našim dárcům velmi děkujeme za ochotu, s jakou k nám chodili. Moc nám celý rok pomáhali. Jejich přístupu si opravdu vážíme,“ sdělila primářka vsetínského HTO Jana Pelková.

Potěšitelné je, že i přes komplikovanou situaci se Vsetínské nemocnici dařilo i v loňském roce získávat prvodárce. Zaregistrovala jich hned 228.

NEJČSTENĚJŠÍ