Connect with us

aktuality

Valašské Meziříčí: 85 let uplynulo od vzniku hasičského sboru v místní části Lhota

Publikováno

V sobotu 22. srpna si ve valašskomeziříčské místní části Lhota připomněli 85. výročí vzniku zdejšího hasičského sboru. V hasičském areálu se slavilo celé odpoledne – návštěvníci se mohli podívat na vyhlášení cvičného poplachu s ukázkou činnosti jednotky, i na útok malých hasičů.

Hasičský sbor ve Lhotě se začal formovat ve 30. letech po dvou velkých požárech. V roce 1935 se 22 členům, z toho čtyřem ženám, podařilo založit hasičskou jednotku. Díky veřejným sbírkám si postupně mohla obměňovat svoji techniku. Nová hasičská zbrojnice je z roku 1975, její okolí prošlo úpravou v roce 2001.

V současné době se lhotští hasiči podílejí na likvidaci požárů, zasahují při povodních a dalších mimořádných událostech. Jedná se o jednotku primárně určenou k ochraně obyvatelstva. V případě mimořádných událostí může být povolána na pomoc po celém území České republiky k provádění prací v rámci týlového zabezpečení. Dnes její členskou základnu tvoří 79 členů, z toho 20 žen a stejný je i počet hasičů, kteří jsou mladší 18 let.

Starosta města Robert Stržínek k tomu řekl: „Hasiči patří neodmyslitelně k životu našich místních částí. Jsem moc rád, že i nadále ctí odkaz předků a nezištně pomáhají tam, kde je to zapotřebí. Naposledy to bylo během jarní vlny koronavirové pandemie, kdy s radnicí spolupracovali na distribuci ochranných prostředků našim občanům“.

NEJČSTENĚJŠÍ