Connect with us

aktuality

Michal Láník získal druhé místo v nejtěžším ultracyklistickém závodě Evropy

Publikováno

Ultracyklistický závod Race across France je nejtěžším cyklistickým závodem v Evropě. Obnáší ujet vzdálenost 2 600 kilometrů se 40 tisíci metrů převýšení a k tomu jen několik hodin spánku denně. Neprofesionální cyklista Michal Láník z Valašských Klobouk tento závod úspěšně dokonči a v kategorii s doprovodným vozem si dojel pro druhé místo. Vytvořil zároveň nejlepší český časový výsledek na této trase.

Ultracyklistický závod Race across France odstartoval 14. srpna 2020 v Mandelieu-La Napoule v Provance. Jeho trasa vedla napříč celou Francií od Středozemního moře, přes Alpy až na pobřeží Atlantiku. Limit na dokončení závodu byl stanoven na 11 dní. Michal Láník ale celou trasu zvládl ujet za 6 dní, 2 hodiny a 31 minut. Nejrychlejšímu závodníkovi, Francouzi Jean-Luc Perezovi, na to stačilo pět dní.

Únava i zdravotní problémy

Na trase směla Michala Láníka doprovázet čtyřčlenná asistenční posádka, jež se starala o jeho potřeby. Během závodu se Michal Láník potýkal se zdravotními problémy i velkou únavou. „Potkaly mě střevní potíže, bolelo mě koleno a chodidla jsem měl otlačená od pedálů. Spal jsem průměrně dvě až tři hodiny“.

Denně třiačtyřicetiletý Michal Láník ujel 400 až 500 kilometrů. Nejvíce náročné byly hlavně noci, kdy projížděl tmavými vesnicemi, aniž by potkal živáčka. Výzvou pro něho byl náročný přejezd Alp.

Od horského kola k silničnímu

Michal Láník pracuje jako ředitel Domu dětí a mládeže ve Valašských Kloboukách a cyklistika je jeho velkým koníčkem. Závodit začínal na horských kolech. Vyhrál mistrovství ČR ve 24hodinovém i 12hodinovém závodě. V roce 2018 skončil celkově šestý a prvním byl mezi amatéry v Austrálii na extrémním etapovém závodě Crocodile Trophy. Pak přesedlal na silniční kolo a o rok později obsadil 4. místo v ultramaratonu Glocknerman v Rakousku. Tímto umístěním si vybojoval kvalifikaci na RAAM – Race across America, což je nejtěžší závod planety napříč USA. Ve francouzském závodě svou kvalifikaci potvrdil a věří, že i americký závod úspěšně zdolá.