Connect with us

aktuality

Pomoci přetíženým Pustevnám má zesílení spojů

Publikováno

 

Ještě ve druhé polovině 19. století zde žili poustevníci. Proto také sedlo Moravskoslezských Beskyd nedaleko Radhoště dostalo zrovna jméno Pustevny. Dnes již ale nejde o tak odlehlé a osamělé místo. Díky atraktivnímu vyžití jsou Pustevny doslova obležené turisty a dost často je parkoviště pod vrcholem přeplněné a autobusové spoje nestačí.  

Řadí se mezi nejoblíbenější turistické lokality na Moravě. To zejména díky stavbám architekta Jurkoviče, soše Radegasta, hřebenovou trasou například na Radhošť a nyní nově postavenou vyhlídkovou Stezkou Valaška. Hlavně v létě je proto parkoviště na Pustevnách doslova přecpáno automobily, i přes vysoký počet 250 parkovacích míst.

Návštěvníků bývá i několik tisíc denně. Proto se nejen starostové okolních obcí snaží přesvědčit návštěvníky, aby své vozy využívali co nejméně.

Pomoc přijde také v častější kyvadlové autobusové dopravě. Ve dnech konání větších akcí na Pustevnách se již dříve autobusovou dopravu dařilo posilovat.„Větší podporu ale potřebujeme i v jiných termínech, než jsou ty největší akce, kdy to už máme celkem podchycené. Například kyvadlová doprava s funkčními pracovníky v reflexních vestách je dobrým řešením dopravní situace,“ řekl starosta Prostřední Bečvy Radim Gálik.


O víkendech deset autobusových spojů

Nejen o víkendech jsou totiž Pustevny přetížené. Když je příznivé počasí, jde prakticky o každý víkend od května do října. O letních prázdninách je to prakticky každý den.

Počet autobusů jezdících z Rožnova pod Radhoštěm na Pustevny se proti loňskému roku letos navýšil. Může za to dohoda starostů, pracovníků cestovního ruchu, dopravců i Zlínského kraje. 

Loni šlo o čtyři spoje přes týden i víkend, letos z Rožnova pod Radhoštěm na Pustevny vyjíždí denně sedm linek. O víkendu je spojů dokonce deset. Pro turisty je to určitě dobrá zpráva, jelikož se na častější spoje opakovaně dotazovali.

„Opravdu velká část dotazů směřuje právě na autobusové spojení z Rožnova na Pustevny. Víme i o mnoha případech, kdy se lidé do autobusů nedostali. Nárůst spojů je pozitivní,“ říká pracovnice rožnovského Turistického informačního centra Tereza Foukalová.

Jak na Pustevny bez auta poradí nová kreslená mapka

To, že se posílí autobusová doprava na hřeben ale není jediná pomoc, která se na přelidněné Pustevny chystá. Společná mapka přístupových cest na Pustevny a Radhošť vzniká na rožnovské radnici.

Bude kreslená, zjednodušená, nemá nahrazovat podrobné turistické mapy. Bude mít za úkol ukázat turistovi, že na několik míst na úpatí Pusteven je možné dojet jak autem, vlakem, nebo autobusem a nahoru pokračovat třeba na kole nebo pěšky. ,,Zkrátka dostat se na Pustevny bez auta, které stejně nemám nahoře kde zaparkovat,“ popisuje starosta Rožnova Radim Holiš. Plánek je v této chvíli těsně před dokončením a poté bude dostupný v turistických informačních centrech.

NEJČSTENĚJŠÍ