Connect with us

aktuality

Nakládání s komunálním odpadem v době pandemie koronaviru COVID-19

Publikováno

Komunální odpad

Nouzový stav se dotknul také komunálního odpadu, a to zvláště tehdy, je-li domácnost v karanténě. Ministerstvo životního průmyslu ČR k tomu vydalo manuál, podle kterého by se jednotlivé domácnosti měly řídit.

Domácnosti s nenakaženými osobami bez nařízení karantény mohou s odpadem nakládat jako obvykle. Směsný odpad patří do černých popelnic. Jednorázové ochranné pomůcky, tedy roušky a respirátory včetně rukavic, se ukládají zvlášť do plastového pytle a následně ještě do jednoho plastového obalu a vše se dobře zaváže. Pytle nedávat mimo černou popelnici! Je třeba chránit zdraví pracovníků technických služeb.

Má-li domácnost minimálně jednu osob v karanténě, pak se odpad vůbec netřídí a veškerý odpad včetně roušek, respirátorů, rukavic a kapesníků se ukládá do plastového pytle na odpadky a každých 24 hodin se naplněný pytel pevně zaváže a na povrchu ošetří dezinfekcí. Tyto pytle musejí mít minimální tloušťku 0,2 mm, pokud se použijí tenčí, je třeba dávat odpad do dvou pytlů. Pak se vše dá do černého kontejneru na směsný komunální odpad.

U domácnosti s potvrzenou nákazou nemocí COVID-19 se odpady netřídí. Všechen odpad včetně roušek, respirátorů, rukavic a kapesník se ukládá do plastového pytle, který by měl mít minimální tloušťku 0,2 mm. Každých 24 hodin se pytel po naplnění pevně zaváže a na povrchu ošetří dezinfekcí. Pak se pytel ukládá do černého kontejneru na směsný komunální odpad. Nikdy ne vedle kontejneru!

Po manipulaci s odpadem si vždy pečlivě umyjte ruce mýdlem a teplou vodou a použijete dezinfekci.

Pokud jste vytřídili nepotřebný odpad, který je určený na sběrný dvůr, je nutné s jeho odvozem počkat až do ukončení nouzového stavu a zákazu volného pohybu osob.

NEJČSTENĚJŠÍ