Connect with us

aktuality

Muzeum regionu Valašsko on-line: Když nemohou návštěvníci za ním, jde za nimi domů

Publikováno

Koronavirová pandemie zavřela brány také kulturních zařízeních, muzeí a galérií. I s touto prekérní situací si ale Muzeum regionu Valašsko dokázalo poradit. Upravilo své webové stránky www.muzeumvalassko.cz a rozjelo spoustu on-line aktivit, které mohou pobavit všechny generace. Zájemci mají k dispozici celkem sedm nabídek:

Muzejní časopisy ke stažení zdarma

Na svém webu muzeum zpřístupnilo zdarma ke stažení některá starší i současná vydání muzejních časopisů: Valašsko – Vlastivědná revue, Zpravodaj OVM ve Vsetíně a Práce vlastivědného ústavu ve Vsetíně, Acta Musealia, Acta Carpathia Occidentalis.

Počasí ve Vsetíně

Zajímá vás, jaké bude ve Vsetíně a jeho okolí počasí? Stačí se podívat na web Muzea regionu Valašsko a nabídne se vám podrobná předpověď počasí.

Muzejní fotoarchiv on-line

Muzeum zpřístupnilo k nahlížení fond valašskomeziříčské pobočky, který čítá na 10 tisíc historických fotografií. Další etap počítají s rozšířením o 60 tisíc fotografií. Ty jsou určené pouze pro prohlížení a studium, proto jsou opatřené vodoznakem. Fotografie lze vyhledávat pomocí klíčových slov nebo data jejich pořízení.

Proměny v čase

Zájemci se mohou podívat na jedinečnou grafiku, jež představuje porovnání, jak některá místa vypadala v minulosti a jak vypadají dnes.

Hrajeme si s muzeem

I když soutěže, které jsou avizované v jednotlivých herních plánech, nejsou již platné, přesto s nimi mohou děti zažít spoustu zábavy. Navíc muzeum vyhlásilo novou soutěž, kdy si lze vytisknout a vyplnit kterýkoliv z pracovních listů, zaslat emailem na adresu muzea. Listy budou zařazeny do slosování o celoroční volnou vstupenku do všech objektů muzea, kterou bude moci výherce uplatnit kdykoliv, až se opět otevřou brány muzea.

Environmentální portál plný her

Vzdělávací a hravý portál nabízí spoustu zajímavostí o valašské přírodě a vztahu mezi člověkem a krajinou. K dispozici jsou dětem hry s environmentální tématikou, virtuální prohlídky, krajina v čase nebo přírodovědné filmy.

Muzeum nás baví

Projekt nabízí trojici her, které ukazují, jak zásadní měl a má člověk vliv na okolní krajinu. Hry jsou určené pro žáky 2. stupně základních škol a studentům středních škol. Hrát je ale může každý, koho baví příroda.

Akce a výstavy

Kromě toho kurátoři Muzea regionu Valašsko připravili i několik nových on-line výstav, na kterých zájemci uvidí sbírku gobelínů z Moravské gobelínové manufaktury, výstavu meteoritů z různých koutů planety a dobové fotografie ukážou staré meziříčské putyky a ulice.

Také výstavy na vsetínském zámku – Rožnovská kraslice a výšivka, Svět kostiček – SEVA a Dušan Cendelín: Matrice dřevořezu – lze vidět on-line alespoň prostřednictvím fotografií.

NEJČSTENĚJŠÍ