Connect with us

aktuality

V Beskydách jsou rysi i vlci, ochránci přírody našli jejich stopy. Medvědi zmizeli

Publikováno

Počítání šelem

V chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy našlo útočiště asi dvanáct dospělých rysů a vlčí smečka žije na slovenské straně Javorníků. To se ze stop podařilo vypátrat profesionálním i dobrovolným ochráncům přírody, kteří každoročně mapují pohyb velkých šelem. V uplynulých týdnech se do této činnosti zapojilo na sedmdesát stopařů. Akci organizovala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Beskydy a Hnutí DUHA.

Stopy dvou vlků našli ochránci v Moravskoslezských Beskydách, další pak také na severu CHKO Beskydy.

Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR k tomu řekla: „V javornické části CHKO Kysuce ani v CHKO Beskydy se přítomnost medvědů nepotvrdila. Vypadá to, že se během zimního období zdržovali spíše v nepřístupných lokalitách hor.“

Loni na podzim se vědělo o existenci mladého medvěda, který v horách v okolí Rožnova pod Radhoštěm působil škody na včelstvech. Později se přesunul do odlehlejší části Beskyd. „Předpokládáme, že stále žije,“ uvedla zooložka Dana Bartošová ze Správy CHKO Beskydy, která každoročně koordinuje mapování velkých šelem.

V minulém roce sledovali ochránci přírody po dobu pěti měsíců pomocí telemetrického obojku pohyb medvědice Emy. Zatím nejsou o ní žádné nové zprávy, obojku se šelma sama zbavila. Je možné, že se Ema přesunula na slovenskou stranu.

Je příznivý fakt, že rysi, vlci i medvědí obývají i tak návštěvníky přelidněné hory, jako jsou Beskydy. Početnost těchto šelem na okraji Karpat ale není a nikdy nebude velká. Jejich přítomnost má však pro přírodu zásadní význam. Podle Dany Bartošové je nutné důsledně chránit jednotlivé šelmy a jejich životní prostředí, zabezpečit fungující migrační koridory, jimiž do Beskyd přicházejí z početnějších slovenských a polských populací.

NEJČSTENĚJŠÍ