Connect with us

aktuality

Barokní brána na zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí je opět jako nová

Publikováno

Odborným restaurátorským zásahem za bezmála 170 tisíc Kč bez DPH prošla památkově chráněná brána s erbem Žerotínů, která stojí u stejnojmenného zámku ve Valašském Meziříčí. Město na její obnovu získalo dotaci od Ministerstva kultury ČR.

Barokní brána je dnes nedílnou součástí zámku Žerotínů. Spojuje první nádvoří se Stříbrnou uličkou a nábřežím Rožnovské Bečvy. Vždy tomu tak ale nebylo. „Brána vznikla kolem roku 1750 a původně se jednalo o vstupní portál do vrchnostenského dvora v Krásně nad Bečvou. Od roku 1973 je součástí zámku Žerotínů, kam byla přenesena. Jejím nejvýraznějším motivem je erb Františka Josefa hraběte ze Žerotína, přiblížil historii brány Jan Anlauf, kastelán jižního křídla zámku.

Na novém místě pak brána stála dlouhých padesát let, jež se podepsaly na jejím zevnějšku. Kamenné prvky brány potřebovaly restaurovat, aby se je podařilo zachovat pro další generace. Za tímto účelem jsme využili dotační Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón Ministerstva kultury ČR. Díky tomu jsme získali na restaurování brány dotaci 80 tisíc a dalších bezmála 90 tisíc korun jsme zaplatili z rozpočtu města, uvedla valašskomeziříčská místostarostka Yvona Wojaczková.

NEJČSTENĚJŠÍ