Connect with us

aktuality

Valašském Meziříčí: MHD zdarma překonala hranici milionu cestujících!

Publikováno

Ve valašském meziříčí, kde každý den projede přes 20 tisíc vozidel, vstoupila ve střední části roku 2022 do provozu MHD zdarma. Cílem je ulevit přetížené dopravě v tomto dopravním křižovatce.

MHD zdarma je logickým řešením v situaci, kdy denně řešíme vysoký objem dopravy. Tento režim jsme již zkoušeli mezi lety 2017 a 2019, kdy jsme ročně přepravili přes 900 tisíc cestujících. Nyní se nám podařilo znovu nastolit tento režim, který opět úspěšně funguje,“ vysvětlil starosta Robert Stržínek.

Společnost TQM – holding s.r.o. zajišťuje provoz MHD zdarma na základě desetileté smlouvy. Moderní autobusy na ekologický stlačený zemní plyn – CNG obsluhují sedm linek a jsou vybaveny sčítacími rámy, které sledují počet cestujících. Loni byla hranice milionu přepravených téměř překonána, když se jednalo o 970 tisíc osob. „Tato čísla nás utvrzují v tom, že režim přepravy zdarma má skutečně smysl,dodal starosta.

Kromě MHD zdarma chystá provozovatel MHD novinku v podobě zkušebního provozu elektrobusu od společnosti IVECO. Autobus bude nasazen na lince č. 5 – Juřinka. Město plánuje tento krok v průběhu března. „Jedná se o standardní 12metrový autobus, který zachová veškeré standardy pro cestující,“ uvedl místostarosta Petr Nachtmann.

Od 12. června 2022 platí ve Valašském Meziříčí MHD zdarma pro všechny cestující. Město uzavřelo desetiletou smlouvu s firmou TQM – holding s.r.o. s ročními náklady 21,3 milionu Kč, kdy se na provozu podílí obce Krhová a Poličná částkou bezmála 4,2 milionu Kč. Vozový park tvoří devět standardních „velkých“ třídveřových autobusů s délkou 12 metrů a jeden speciální midibus o délce 9 metrů. Autobusy jsou plně klimatizované, nízkopodlažní, bezbariérové a ekologické, jezdí na stlačený zemní plyn CNG, a jejich design odpovídá městskému design manuálu.

NEJČSTENĚJŠÍ