Connect with us

aktuality

Pobertové ve Velkých Karlovicích mají na svědomí již čtyři vyloupené rekreační objekty a škodu za desetitisíce korun

Publikováno

Majitelé rekreačních chat ve Velkých Karlovicích se právem obávají nevítané návštěvy. Už celkem čtyři chaty byly od počátku tohoto roku vykradené. Zloději doposud způsobili škodu, jež přesahuje 40 000 Kč. Podle sdělení policie se pobertové do objektů vloupali skrze vstupní dveře.

V prvním případě si ke své trestné činnosti zloději vyhlídli dvě sousední chaty, z nichž byly odcizené mimo jiné vzduchovka, bunda, set-top box, sekera, kuchyňská váha, zahradní nůžky i elektrická pila, televizor a vlněný přehoz. Škoda byla odhadnuta na skoro 14 000 Kč,“ sdělil policejní mluvčí Petr Jaroš. V další chatě se zloději zalíbila pračka, nářadí, motorová pila i sada elektrických ohradníků. Zde se celková škoda včetně poškození majetku vyšplhala na bezmála 20 000 Kč.

Ve čtvrtém případě vloupání zmizela motorová pila, nabíječky, měnič napětí a zloději se hodil také batoh. Celková škoda i tu přesáhla 10 000 Kč.

Případy vloupání do rekreačních objektů řeší policisté z obvodního oddělení v Karolince,“ doplnil Jaroš. „Pachateli hrozí až několikaletý trest odnětí svobody.“

Důležité je chatu zabezpečit. Chytání zloděje však přenechte policistům

Majitele rekreačních chat zajímá, jakým způsobem zamezit podobným krádežím. Stoprocentně není účinné žádné opatření, protože zloději jsou vynalézaví. „Pomůže však v chatách nenechávat žádné cennosti,“ řekl policejní mluvčí. „Ti, co páchají tuto trestnou činnost, si vybírají hlavně elektroniku, hodnotné zahradní nářadí i vybavení chat. Tímto pak může škoda dosáhnout řádově několik desítek tisíc korun.“

Podle policejního mluvčího by majitelé chat měli svoji nemovitost hlavně dobře zabezpečit. Což znamená, vše dobře uzamknout, do oken pořídit mříže, případně nějaký typ zabezpečovacího zařízení.

Co dělat, když je chata vykradená? V první řadě je nutné ihned informovat policii, v chatě neuklízet, a pokud možno se okolo chaty zbytečně nepohybovat.

Důležité je také nehrát si na hrdiny, a když přistihnete zloděje při činu, tak se nevrhat do jeho zadržení. I takový obyčejný zloděj, když mu teče do bot, může být hodně nebezpečný. „Lepší je nechat zloděje v klidu odejít a spíše si zapamatovat jeho vzhled, oblečení, aby pak bylo možné ho identifikovat,“ radí policejní mluvčí Petr Jaroš. Policistům pomohou i takové detaily, jakmi jsou směr útěku zloděje, jestli použil nějaký dopravní prostředek a podobně.

NEJČSTENĚJŠÍ