Connect with us

aktuality

V obcích chybějí služby. Nejlépe jsou na tom lidé v obcích okolo Velkých Karlovic

Publikováno

Venkov v České republice se vylidňuje. Tento zásadní fakt zjistilo ministerstvo pro místní rozvoj ze svého terénního průzkumu. Pro obyvatele Zlínského kraje je však pozitivní zprávou, že právě jejich region je třetí nejlepší v zemi v dostupnosti služeb.

Po roce a půl se obec Karolinka konečně dočkala svého zubního lékaře. Nová zdejší stomatologická ambulance se stala jednou z městských organizací, přičemž její dvě pracovnice jsou zaměstnankyněmi radnice.

Starostka Karolinky Marie Chovanečková k tomu řekla: „Obyvatelé nyní mohou využívat základní školu, mateřskou školku i základní uměleckou školu. K dispozici je také velká prodejna potravin a prostory pro aktivity ve volném čase.“

Podle europoslance a předsedy Sdružení místních samospráv Stanislava Polčáka z terénního průzkumu vyšel Zlínský kraj více než dobře. „Ze třinácti obcí s rozšířenou působností jsou na tom nejlépe právě obce okolo Karolinky a Rožnova pod Radhoštěm.“

Ministerstvo pro místní rozvoj zpracovávalo průzkum po dobu tří let, a to přímo v terénu, nikoliv na dálku od stolu. V něm se zaměřilo především na to, mají-li občané obcí do 10 000 obyvatel v místě svého bydliště k dispozici obchod s potravinami, restaurace, základní a mateřskou školu, praktického lékaře pro dospělé i pro děti a dorost, zubní ambulanci, lékárnu, poštu, kulturní sál nebo sportoviště. Jsou to všechno záležitosti občanské vybavenosti, které patří k důstojnému životu nejen na venkově. Ministerstvo se také zajímalo, jestli je obec vybavená čističkou odpadních vod a vodovodem a jaký stav vykazují místní komunikace.

Obcí do 10 000 obyvatel je na Zlínsku skoro tři sta. Pracovníci ministerstva počet služeb zaznamenali do mapy a jednotlivé obce rozdělili podle jejich úspěšnosti do pěti kategorií, z nichž ty nejlepší měly 11 až 14 splněných kritérií. V průměru obce ve Zlínském kraji dosáhly hodnoty 7,48, což je v rámci krajů třetí nejlepší výsledek v republice.

Pěkných průměrných výsledků dosáhly i obce v okolí Hluku, Brumova-Bylnice, Koryčan, Hulína nebo Uherského Ostrohu.

Starosta Huslenek Oldřich Surala k tomu řekl: „Naším velkým problémem je chybějící zubař. Máme však i sběrný dvůr, kompostárnu, dětské centrum i pětikilometrový chodník přes celou obec. Bohužel, vždy se najde někdo, kdo si bude stěžovat.“

Data budou využita při plánování dotací

Nejhůře si naopak vedly malé obce z některých částí Kroměřížska nebo v příhraniční oblasti Bojkovicka. Ty se potýkají hlavně s chybějícími základními i mateřskými školami, lékařem, poštou nebo obchodem s potravinami. Na druhou stranu tyto služby najdou v dostupné vzdálenosti ve své střediskové obci.

Úbytek obyvatel nezachraňuje ani plná občanská vybavenost,“ říká starostka Koryčan Hana Jamborová. „Řekla bych, že nám nic zásadního v obci nechybí, přesto vykazuje obec úbytek obyvatel.“

Problém vidí starostka v tom, že v obci není připravená lokalita pro stavbu rodinných domů. „Vlastně tak nemáme novým příchozím co nabídnout, pokud by u nás chtěli začít stavět a žít. Začali jsme však již jednat s vlastníky pozemků, abychom je mohli od nich vykoupit a zasíťovat,“ vysvětlila.

Koryčany čeká o letošním podzimu ještě jedna nepříjemná věc. Své ordinace zde ukončí dva zubaři, a nejbližší pak bude v patnáct kilometrů vzdáleném Kyjevě. To je dost daleko. A stomatolog chybí také ve Zdounkách.

I nadprůměrně vybavené obce ve Zlínském kraji trápí vyšší úbytek obyvatel, než je jeho přírůstek. U malých obcí do 250 obyvatel se počet občanů snižuje u více než poloviny z nich a u vesnic do tří tisíc lidí to není o mnoho lepší.

Europoslanec Polčák k problému dodal: „Je dobré mít občanskou vybavenot, ale to bohužel nestačí. Je třeba, aby se kraj postaral, aby v něm sídlil některý z centrálních úřadů, a byl tudíž v něčem výjimečný.“

Zástupci Sdružení místních samospráv chtějí ve sněmovně navrhnout změnu rozpočtového určení daní, která by mohla pomoci zbrzdit vylidňování obcí. Jedním z návrhů je i státem garantovaný každoroční příjem ve výši tří milionů korun, který by obce mohly mít k dispozici.

Radní Jan Pijáček, který má na starosti rozvoj venkova, podotkl, že velmi malé obce potřebují mít finanční jistotu peněz. „Jejich podfinancování se táhne již od 80. let minulého století. Často pak mají problém i s doplacením svého podílu při dotačním programu. Přitom i ony přece mají nárok na stejně kvalitní infrastrukturu a chodníky, jak mají jiné obce.“

Ministerstvo pro místní rozvoj využije zpracovaný přehled základní vybavenosti obcí do 10 tisíc obyvatel i pro budoucí plánování dotačních programů, aby se v nich život zlepšil a omezilo se vylidňování venkova.

Sběr dat pokračuje, takže je ministerstvo bude moci porovnávat v čase. Výzkum by měl být také posléze doplněný dostupností vysokorychlostního internetu nebo dopravní obslužnosti.

NEJČSTENĚJŠÍ