Connect with us

aktuality

Milostivé léto pomůže dlužníkům

Publikováno

Ti, kteří se ocitli v dluhové pasti kvůli dluhu u státních institucí, mohou od 28. října 2021 do 28. ledna 2022 jednoduše splatit své závazky bez penále a poplatků. Díky takzvanému „Milostivému létu“ mohou dlužníci splatit pouze svůj původní dluh a poplatek 908 korun exekutorovi za zastavení exekuce. Následně jim budou státem odpuštěny úroky, penále a další příslušenství jejich dluhu.

Milostivé léto se týká těch, co mají dluh u veřejnoprávních institucí, třeba u zdravotních pojišťoven, nemocnic, a také u města či kraje. Typické příklady exekucí, na které se Milostivé léto vztahuje, jsou například exekuce na zdravotním pojištění, exekuce za nájemné u obecních či městských bytů, dále nezaplacené poplatky vůči obci, pokuty za jízdu načerno v MHD či regulační poplatky u lékaře. Nevztahuje se však na exekuce vedené státem, tzv. správní nebo daňové exekuce, které jsou nejčastěji vymáhané celní správou, finanční správou či okresní správou sociálního zabezpečení. „Je to velká šance pro dlužníky, jak se vypořádat s částí nahromaděných exekucí. Současně se ctí princip, že dluhy se musí platit. Upozorňuji, že první aktivita musí vyjít ze strany dlužníka. Vyzývám tedy ty, kdo by se chtěli během Milostivého léta vypořádat se svými dluhy u veřejnoprávních institucí, ať jsou v tomto směru aktivní,“ vysvětlil starosta Jiří Růžička.
Ve Vsetíně mohou zájemci o poradenství v této oblasti vyhledat například občanskou poradnu Vzdělávacího a komunitního centra Integra (VKCI) Vsetín, kde jim budou ohledně Milostivého léta zodpovězeny veškeré dotazy. „Kontaktovat a dohodnout si schůzku můžete v pracovní dny od 8 do 15 hodin na telefonním čísle 774 262 243 nebo nám napsat na e-mail poradna@vkci.cz,“ uvedla ředitelka VKCI Soňa Zelíková.
Poradenství nabízí také například organizace Člověk v tísni na své Help lince na telefonním čísle 770 600 800.

NEJČSTENĚJŠÍ