Connect with us

aktuality

Zlínská nemocnice nabídne rodičům předčasně narozených dětí výukový program

Publikováno

S péčí o předčasně narozené děti pomůže jejich rodičům nový výukový program. Nabízí potřebné informace a praktické ukázky. V únoru na něm začala pracovat zlínská IS Produkce za pomoci nadačního fondu Malé mimi přímo v prostředí neonatologického oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně.

Videa nezkušeným maminkám názorně ukážou, jak taková péče o předčasně narozené děti vlastně vypadá. Na jejich přípravě se podílejí nejen lékaři, ale také psychologové, neurologové a vývojoví specialisté. Spoty jsou natáčené ve formátu 3D. Speciální brýle pak umožní si videa virtuálně prohlédnout.

Iniciátorem projektu Malé mimi je Martin Gazda z IS Produkce. Ten k natáčení spotů řekl, že cílem je vytvořit komplexní program, jenž bude obsahovat většinu problematiky péče o předčasně narozené děti. „Půjde o teoretické povídání stejně jako o reálné ukázky, v nichž chceme maminky seznámit s tím, jak se o své předčasně narozená miminka mají starat,“ vysvětlil Martin Gazda.

V loňském roce byla spuštěna on-lina poradna, která rodičům pomáhá aktivně komunikovat s odborníky. Výukový program plynule na ni navazuje. Podle autorů projektu je vzdělávání rodičů klíčovou záležitostí. Primář novorozeneckého oddělení zlínské nemocnice MUDr. Jozef Macko k tomu dodal: „Jsme si vědomi toho, že předčasný porod dítěte je pro rodiče velmi zátěžovou situací, kterou po emoční stránce je těžké zvládat. Rodiče obvykle napadají různé myšlenky a mají spoustu otázek a k nim málo odpovědí. Přitom je moc důležité, aby se o předčasně narozené děti co nejdříve začali starat jejich vlastní rodiče, protože to má pozitivní vliv na prospívání miminek.“

Projekt Malé mimi vznikl už před pěti lety. Postupně byl vytvořen komunitní web, v říjnu 2015 pak oficiálně odstartovala sbírka. Během jednoho roku se díky kampani podařilo vybrat na 7 milionů korun v hotovosti a asi 1 milion ve věcných darech. Leden 2017 byl ve znamení slavnostního otevření speciálních pokojů ve zlínské nemocnici. V roce 2018 byl založený stejnojmenný fond Malé mimi, který má za cíl podporu dalšího rozvoje individualizované péče o předčasně narozené děti.

NEJČSTENĚJŠÍ