Connect with us

aktuality

Začala první seč. Kvetou cibuloviny, vystřídají je letničky a trvalky

Publikováno

Město Vsetín pravidelně udržuje 76 hektarů městské zeleně. O sečení trávníků ve městě se stará jeho příspěvková organizace Technické služby města Vsetína (TSVM), pro zajištění efektivity sezonních prací však neseče trávu sama. Na některá území je najímána externí firma, jejíž práci koordinují a kontrolují právě TSVM. Ty se přitom starají také o květinovou výzdobu na mnoha místech centra Vsetína.
Pracovníci TSVM zabezpečují sečení travnatých ploch v lokalitách Trávníky, Luh, Rokytnice, Semetín a také mimo sídliště. Dolní město, Rybníky, Ohrada, Horní město, Sychrov, Jasenka, Hrbová, Lázky a Vesník má pak na starost externí firma. „Frekvence sečí je různá, mění se v závislosti na počasí, výšce travního porostu a také na lokalitě. Standardně ale plánujeme na Dolním městě čtyři až šest sečí ročně, na sídlištích čtyři a na plochách mimo ně dvě seče,“ přiblížil místostarosta Pavel Bartoň, který má v gesci oblast životního prostředí.
Letos byly první seče zahájeny 9. května na Dolním městě a Trávníkách. Následovat budou další lokality. „Předpokládaný konec první seče ve všech lokalitách kromě travnatých ploch mimo sídliště je v závěru května,“ doplnil správce městské zeleně Petr Mikulík.
Město dbá nejen na údržbu travnatých ploch, ale také na zkrášlení veřejných prostranství květinovou výzdobou. Řada občanů v uplynulých dnech kvitovala rozkvetlé cibuloviny na několika místech centra města. „Na podzim byly mechanizovaně vysázeny například na okružní křižovatce u Sokolovny, na náměstí Svobody, v Panské zahradě a okolí křižovatky U Růžičků. Nyní postupně nakvétají,“ přiblížil místostarosta Bartoň. „Celkem jsme takto vysázeli 23 tisíc cibulí ve třech typech směsí. Ty kvetou od časného až do pozdního jara a jsou tvořeny různými druhy a typy cibulovin – krokusy, ladoňky, narcisy, tulipány a česneky,“ upřesnil Mikulík.
Pozdním jarem ale květinová výzdoba v ulicích Vsetína neskončí. Již 16. května začne výsadba letniček a trvalek do záhonů a mobilních nádob, kterých je ve městě více než sto kusů. „Mosty budou opět zdobit truhlíky, centrum zase kaskády a závěsné květináče vysázené muškáty. Na náměstí Svobody vysadíme letničky a trvalky do 26 plastových květináčů, v okolí budovy městského úřadu na Svárově pak muškáty do nově zakoupených závěsných nádob na sloupech veřejného osvětlení,“ vyjmenoval Mikulík s tím, že Vsetín budou tradičně zdobit také trvalkové výsadby. „Na Smetanově ulici je celkem 16 betonových van s těmito rostlinami, v centru města je 10 stacionárních betonových truhlíků s vysázenými trvalkami, ve třech bývají pravidelně letničky,“ dodal správce městské zeleně.
„Celkově bude letos ve městě vysazeno téměř 5 tisíc kusů letniček. Jen na kruhový objezd u Sokolovny připadne přibližně tisíc rostlin,“ řekl místostarosta Bartoň s tím, že obyvatelé a návštěvníci Vsetína se mohou opět těšit na oblíbený záhon letniček z přímého výsevu u Smetanovy obchodní galerie. Na Svárově je pak založen trávník s příměsí kvetoucích druhů rostlin.

NEJČSTENĚJŠÍ