Vsetín: Městští zastupitelé se rozhodli udělit Cenu města za rok 2019 Karlu Kostkovi

Vsetínští městští zastupitelé se rozhodli udělit Cenu města za rok 2019 zdejšímu rodákovi Karlu Kostkovi. Výjimečný pedagog, manažer a umělec byl vybrán z celkového počtu osmi osobností, které na zmíněné ocenění nominovali občané Vsetína

Karel Kostka se narodil ve Vsetíně. Jako malý s rodiči bydlel na Jasence, kde také začal navštěvovat první třídu v malotřídce. Pátý ročník základního vzdělávání absolvoval již v městské Horní škole a od šesté třídy chodil na základní školu Trávníky. V roce 1980 maturoval na Střední zemědělské technické škole v Rožnově pod Radhoštěm. Více než pěstování obilovin nebo chov zvířat ho však zajímalo učitelství. Vystudoval tedy obor Český jazyk a občanská nauka na Pedagogické fakultě Palackého univerzity v Olomouci. Rok po své promoci pak složil i rigorózní zkoušky a získal titul doktora pedagogiky.

Po Sametové revoluci si splnil svůj velký sen a v roce 1991 založil jednu z prvních soukromých středních škol v republice, jíž dal své jméno Kostka.

Karel Kostka za výsledky své práce obdržel ocenění „Manažer roku České republiky“ v roce 1993. Může se také pyšnit tím, že patří do malé skupiny lidí na světě, kterým byla na oficiálních testech naměřena hodnota IQ vyšší než 200. Je členem Mensy a její vedení Karla Kostku ustanovilo jako testujícího s působností pro Zlínský kraj.

Vedle své pedagogické činnosti se Karel Kostka věnuje také psaní a malování. Svá výtvarná díla vystavuje po celém světě pod svým jménem i pseudonymem Cubeca. Rozsáhlá je i jeho literární tvorba, kterou vydává pod pseudonymem Karel Cubeca.

Karel Kostka zůstal věrný Vsetínu, kde trvale žije. Je ženatý a má tři děti. Mezi jeho koníčky patří sport a cestování.

Sledujte nás

Zdroj:

  • Karel Kostka: Foto: Město Vsetín

Komentáře