Connect with us

aktuality

Vsetín: Městští zastupitelé se rozhodli udělit Cenu města za rok 2019 Karlu Kostkovi

Publikováno

Vsetínští městští zastupitelé se rozhodli udělit Cenu města za rok 2019 zdejšímu rodákovi Karlu Kostkovi. Výjimečný pedagog, manažer a umělec byl vybrán z celkového počtu osmi osobností, které na zmíněné ocenění nominovali občané Vsetína

Karel Kostka se narodil ve Vsetíně. Jako malý s rodiči bydlel na Jasence, kde také začal navštěvovat první třídu v malotřídce. Pátý ročník základního vzdělávání absolvoval již v městské Horní škole a od šesté třídy chodil na základní školu Trávníky. V roce 1980 maturoval na Střední zemědělské technické škole v Rožnově pod Radhoštěm. Více než pěstování obilovin nebo chov zvířat ho však zajímalo učitelství. Vystudoval tedy obor Český jazyk a občanská nauka na Pedagogické fakultě Palackého univerzity v Olomouci. Rok po své promoci pak složil i rigorózní zkoušky a získal titul doktora pedagogiky.

Po Sametové revoluci si splnil svůj velký sen a v roce 1991 založil jednu z prvních soukromých středních škol v republice, jíž dal své jméno Kostka.

Karel Kostka za výsledky své práce obdržel ocenění „Manažer roku České republiky“ v roce 1993. Může se také pyšnit tím, že patří do malé skupiny lidí na světě, kterým byla na oficiálních testech naměřena hodnota IQ vyšší než 200. Je členem Mensy a její vedení Karla Kostku ustanovilo jako testujícího s působností pro Zlínský kraj.

Vedle své pedagogické činnosti se Karel Kostka věnuje také psaní a malování. Svá výtvarná díla vystavuje po celém světě pod svým jménem i pseudonymem Cubeca. Rozsáhlá je i jeho literární tvorba, kterou vydává pod pseudonymem Karel Cubeca.

Karel Kostka zůstal věrný Vsetínu, kde trvale žije. Je ženatý a má tři děti. Mezi jeho koníčky patří sport a cestování.

NEJČSTENĚJŠÍ