Connect with us

aktuality

Valašské Meziříčí v soutěži O keramickou popelnici obsadilo 4. místo

Publikováno

Již po čtrnácté vyhlásil Zlínský kraj ve spolupráci s Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a. s., výsledky soutěže samospráv O keramickou popelnici. Valašské Meziříčí se v silné konkurenci mezi městy nad 15 000 obyvatel umístilo na 4. příčce.

Hlavním kritériem pro hodnocení bylo již tradičně množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele a počet tříděných komodit na území obcí a měst. V pondělí 7. září proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků. Městu Valašské Meziříčí přineslo 4. místo v kategorii měst nad 15 000 obyvatel, kterou ovládlo Uherské Hradiště.

„Být oceněni mezi pěti nejlepšími městy v kraji, je určitě úspěch. Přesto máme v této oblasti ještě rezervy a stále se ve Valašském Meziříčí najdou občané, kteří odpad důsledně netřídí,“ řekla místostarostka Zdislava Odstrčilová a zároveň doplnila: „Věřím, že se nám zodpovědným tříděním podaří v příštím roce dosáhnout na jednu z prvních tří příček. Jistě k tomu přispěje nový systém svozu a třídění odpadu pro rodinné domy, který jsme spustili letos. Momentálně jej využívá 2 075 domácností. Důsledně třídit je však třeba i na sídlištích, kde již máme v drtivé většině umístěny velkokapacitní polopodzemní kontejnery.“

Statistika pak hovoří jasně – loni pokles ve Valašském Meziříčí podíl vytříděného odpadu proti celkovému množství odpadu o 0,64 % (na 1 343 tun) a podíl toho směsného stoupl o celé 1 % (na 4 455 tun) proti roku 2018.

 „Do budoucna je proto nutné otočit vývoj v odpadovém hospodářství, zvyšovat míru třídění a snižovat množství směsného komunálního odpadu. V opačném případě se budou nadále zvyšovat nároky na městský rozpočet, což může vést ke zvýšení poplatku za odpad, varuje Michal Lysák, který za odpadové hospodářství na valašskomeziříčské radnici zodpovídá. Jen pro úplnost v roce 2019 vytřídili obyvatelé Valašského Meziříčí téměř 868 tun papíru, 239 tun skla, 229 tun plastu a 7,5 tuny nápojových kartonů.

 

NEJČSTENĚJŠÍ