Connect with us

aktuality

Valašské Klobouky: Jarmekové přípravy v plném proudu, zelí na kyselici už kvasí

Publikováno

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Do Valašského mikulášského jarmeku zbývá jen poslední měsíc. Na jeho další ročník se můžete po dvouleté přestávce opět těšit v sobotu 3. prosince. Tak si udělejte čas a přijeďte si do Valašských Klobouk užít nezaměnitelnou jarmekovou atmosféru! Čeká vás nejen tradiční mikulášská obchůzka tvořená družinami z různých koutů Valašského Klobucka a Hornolidečska, ale také trh rukodělných a regionálních výrobků, ukázky řemesel a adventních zvyků, lidová muzika a v neposlední řadě plno voňavých a lahodných dobrot. Ostatně, přípravy na tu nejvyhlášenější z nich, na jarmekovou kyselici, už jsou v běhu. Zelí, které je podstatnou ingrediencí oblíbené valašské polévky, už je podle prověřené receptury naložené a kvasí v bečce na svém čestném místě v areálu Kosenky.

„Když se řekne Valašský mikulášský jarmek, každému z nás se určitě vybaví nějaká charakteristická emoce nebo vzpomínka. Možná je to zvuk čertovského řinčení, možná písnička linoucí se z cimbálu, možná srdečné setkání s přáteli… A možná je to chuť pravé jarmekové kyselice. Všem jejím milovníkům náš vrchní kuchař vzkazuje, že pomocníci s největší pečlivostí nakrouhali a naložili 420 kilogramů zelí, které už krásně kvasí. Určitě si letos zase pochutnáte,“ zve Pavlína Žídková, předsedkyně organizačního výboru Valašského mikulášského jarmeku.

Dalším podstatným úkolem probíhajících příprav je výběr řemeslníků, kteří se při Valašském mikulášském jarmeku zúčastní rukodělného a lidového trhu. „Dbáme na to, aby prodejci své zboží sami vyráběli nebo aby mělo regionální původ. Vítáme také ukázky výroby, a tak se můžete těšit, že se podíváte pod ruce šikovným hrnčířům, řezbářům, ševcům, perníkářům, kovářům a dalším řemeslníkům. Letos se na jarmek přihlásilo na tři sta prodejců,“ uvedla Radka Brtišová, která má na starosti řemeslnou část akce.

V současné době se ladí také poslední detaily kulturního programu Valašského mikulášského jarmeku, ve kterém pro návštěvníky vystoupí moravské i slovenské folklórní soubory, cimbálové muziky i dechové hudby. „Na jarmeku bývá vždycky veselo. Muzika se bude rozléhat nejen v samotném centru města na Masarykově náměstí, ale hrát a zpívat se bude také ve Staré radnici, ve valašských dřevěnicích, v kulturním domě, na gymnáziu a na mnoha dalších místech. Tak si za muzikanty přijďte pro dobrou náladu,“ pozvala Hana Tarabusová, která sestavuje hudební stránku jarmekového dění. Kompletní program vám už brzy představíme.

NEJČSTENĚJŠÍ