Connect with us

aktuality

Unikátní rychlíková lokomotiva Slovenská strela je po rekonstrukci opět na kolejích

Publikováno

Dva a půl roku uběhlo od zahájení celkové rekonstrukce unikátní Sousedíkovy rychlíkové lokomotivy Slovenská strela. Je jediná ze dvou vyrobených kusů a dochovala se v kopřivnickém muzeu. Na tomto projektu se výrazně podílela i společnost MEZ opravna Vsetín. Rekonstrukce se chýlí ke svému závěru a tento technický poklad najde své místo v nově vybudovaném objektu muzea v Kopřivnici.

Postup rekonstrukce

Po převozu torza Slovenské strely, u jejíhož zrodu stál moravký „Edison“ Josef Sousedník, do ČMŽO v Přerově v říjnu 2018 se rozjela akce na výběr kooperujících firem. Vsetínská MEZ opravna byla vybrána na opravu elektromechanického pohonu, a to pro své dlouholeté zkušenosti při opravách trakčních strojů a elektrovýzbroje lokomotiv, ale i proto, že právě Vsetín byl původním místem vzniku pohonu této lokomotivy.

V listopadu 2018 oba pohony dorazily na Vsetín ve značně zdevastovaném stavu. Při demontážích bylo následně rozhodnuto nechat repasovat mechanický převod s volnoběžkou ve specializované firmě Machač motors v Kopřivnici.

Velký kus práce odvedla další valašská firma, Cebes Brumov. Ta vyrobila dokonalé náhrady původních komutátorů a sběrných ústrojí. Další vsetínská firma, G&EM, nahradila původní lamely elektromagnetické spojky. Demontáží a montáží obou pohonů byl pověřen zkušený pracovník opravny Martin Vlček, který se podílel i na následných montážích pohonů na podvozky lokomotivy.

Sedlářství Češek z Ratiboře provedlo obšití vývodních kabelů koženou ochranou. Po zkouškách motorů a generátorů byl pohon kompletován a předán na zkušebnu k závěrečným zkouškám provedeným v lednu a únoru 2020.

Oba pohony byly počátkem března 2020 odeslány do ČMŽO Přerov, kde je pracovníci MEZ opravny ve spolupráci s lidmi z Machač motors sestavili do jednoho celku. Po úspěšných zkušebních startech pak už jen čekali na dokončení vnitřního vybavení lokomotivy, zapojení všech rozvodů a pozvání na pojezdové zkoušky. Dočkali se až v prosinci 2020, tedy po 84 letech od výroby a byli přítomni prvním metrům lokomotivy na kolejích v areálu ČMŽO Přerov.

Po postupném seřizování součinnosti hnacích motorů Škoda 76 s pohony sestavenými na Vsetíně a vyladění elektrického zapojení bylo rozhodnuto o zkouškách na trati Přerov – Břeclav. A tak se v neděli 13. 12. 2020 lokomotiva rozjela směrem na Otrokovice a postupně zrychlovala až na 75 km/hod.

Přes vánoční svátky v Přerově pokračovaly úpravy a opravy a 12. 1. 2021 proběhla další zkušební jízda, kdy se lokomotiva rozjela rychlostí přes 100 km/hod. a byla ověřena činnost elektromagnetických spojek pohonů. Po zkouškách, dalších částečných úpravách zapojení a kompletní přípravě byla Slovenská strela nachystána k závěrečné zkušební jízdě. V sobotu 16. ledna 2021 pak dosáhla rychlosti 135 km/hod., tedy téměř shodné rychlostí jako v roce 1936.

V příštích týdnech bude připravena lokomotiva k přejímce Památkovým úřadem, k ověřovací kontrolní jízdě a předání do nově vybudované budovy muzea v Kopřivnici. Završí se tím jedna úspěšná etapa práce nejen MEZ opravny Vsetín, ale i dalších firem z Valašska, které se na rekonstrukci tohoto technického skvostu podílely.

Z průběhu celé rekonstrukce najdete na serveru Youtube pod odkazy „Slovenská strela“ nebo „Pozor vlak“. Více zajímavých fotografií naleznete i na webu www.mestovsetin.cz.

Po přesunu Slovenské strely do kopřivnického muzea si ji budou moci návštěvníci prohlédnout v nové expozici, kde kromě ní budou vystaveny i původní části z vybavení interiéru lokomotivy a technické komponenty z podvozků, elektrovýzbroje motorů a Sousedíkových pohonů.

U příležitosti zpřístupnění expozice Slovenské strely se uskuteční i její spanilá jízda. Termín a program této výjimečné události se však teprve dolaďují.

NEJČSTENĚJŠÍ