Connect with us

aktuality

Starosta Čunek: Nad rozhodnutím soudu zůstává rozum stát

Publikováno

Nejvyšší soud rozhodl o zvýšení odškodnění členům dvou romských rodin, kterým, ač byli neplatiči nájemného a soudně vystěhováni, město v říjnu 2006 zajistilo náhradní bydlení. Tito bývalí obyvatelé tehdy zchátralého a dnes již zbouraného pavlačového domu u polikliniky mají získat od města Vsetín dle rozhodnutí soudu částky od 10 do 95 tisíc korun. Starosta Vsetína Jiří Čunek (KDU-ČSL) s tímto rozhodnutím nesouhlasí. Město se podle něj bude bránit u Ústavního soudu.

Z rozhodnutí soudu se vytratil rozum. Kauza je poměrně jednoduchá. Lidé, kteří obývali pavlačák u polikliniky, jej rozbili natolik, že dle expertů stavařů zbývala jediná cesta, a to demolice. Drtivá většina obyvatel neplatila elektřinu ani nájem. Opakovaně přitom byli radnicí vyzýváni k placení a odpovědnosti. Marně. Na základě těchto skutečností soud rozhodl o jejich vystěhování BEZ NÁHRADY. To znamená, že radnice byla dle zákona povinná pouze na jeden rok uložit věci vystěhovaných. Bývalí nájemníci tedy měli zůstat na ulici nebo na břehu řeky Bečvy, chcete-li. Co by se stalo? Více než 200 lidí by se snažilo nastěhovat ke svým příbuzným do Kolonky či ostatních částí města a situace by se začala opakovat. Pak bychom se museli soudit a vystěhovat další Romy a ve městě by vládl po mnoho let chaos. Proto jsme pro ně, ač byli bez jakéhokoliv nároku ubytování, postavili za téměř 40 milionů korun domy na Poschlé a osmi rodinám jsme poskytli bezúročné půjčky na 25 let, aby mohly bydlet ve svém, s čímž pochopitelně rády souhlasily.

Ale pozor, opakuji, tyto rodiny neměly nárok na nic. Závěr je jednoduchý: Soudy svým rozhodnutím kritizují, že jsme postupovali špatně. Z toho jednoznačně vyplývá, že jsme obyvatele pavlačáku měli nechat v říjnu na břehu řeky Bečvy. Abych všechny soudce neházel do jednoho odsouzeníhodného pytle, našel se jeden normální na Krajském soudě v Ostravě, který nás opakovaně odmítl odsoudit, Vrchní soud ale nařídil jeho výměnu. Celá věc se však obrátí proti Romům, protože dle rozhodnutí soudu není čas na milosrdenství a lidské ohledy. Každý, kdo by jim chtěl příště pomoci, si to hodně rozmyslí. Samozřejmě udělám všechno pro to, aby toto rozhodnutí přezkoumal Ústavní soud. Je nesmyslné, ale musím jej respektovat,“ řekl k rozhodnutí Nejvyššího soudu v Brně starosta Vsetína Jiří Čunek.

NEJČSTENĚJŠÍ