aktuality
Screening výdutě břišní aorty bude i ve Vsetíně
- Share
- Tweet /data/web/virtuals/178941/virtual/www/domains/valasskezpravy.cz/wp-content/plugins/mvp-social-buttons/mvp-social-buttons.php on line 39
https://valasskezpravy.cz/wp-content/uploads/2025/01/aorta-screening-vsetin-aspect-ratio-800-450.png&description=Screening výdutě břišní aorty bude i ve Vsetíně', 'pinterestShare', 'width=750,height=350'); return false;" title="Pin This Post">
Ve Vsetíně budou probíhat screeningová vyšetření na výdutě břišní aorty. Tato vyšetření pomohou včas odhalit riziko a mohou významně přispět k prevenci závažných zdravotních problémů.
Vsetínská nemocnice se zapojila do pilotního programu, který se zaměřuje na screening výdutě břišní aorty. Tento program je určen pro muže ve věku 65 až 67 let a Vsetínská nemocnice nyní disponuje certifikátem pro provádění screeningového ultrazvukového vyšetření. Všechna potřebná technika je připravena a zdravotníci jsou školeni. První vyšetření by měla začít v únoru.
Výduť břišní aorty, známá také jako aneurysma abdominální aorty, je závažné onemocnění, které se může vyvinout bez jakýchkoli příznaků, přičemž prvními projevy mohou být silné bolesti břicha nebo zad spojené s kolapsem a poruchami vědomí. Tento stav může mít fatální následky. Onemocnění postihuje nejvíce muže starší 65 let, přičemž ohrožena je až dvě procenta populace v této věkové skupině. Aneurysma vzniká oslabením stěny břišní aorty a jeho postupné rozšiřování může vést až k prasknutí, což způsobí vážné vnitřní krvácení. „Aneurysma břišní aorty často neprojevuje žádné příznaky, ale může vést k náhlým a život ohrožujícím komplikacím,“ upozorňuje primář chirurgického oddělení Vsetínské nemocnice, MUDr. Radim Slováček.
Podle odborníků je výduť břišní aorty nejčastěji důsledkem degenerativních změn způsobených například aterosklerózou, přičemž riziko vzniku tohoto onemocnění zvyšuje kouření, vysoký krevní tlak a další kardiovaskulární problémy.
Cílem screeningového programu je odhalit výduť břišní aorty včas a zahájit preventivní léčbu v případě nalezení velkého aneurysmatu. Program se zaměřuje na muže ve věku 65 až 67 let a vyšetření probíhá pouze jednou za život. Vyřazujícími kritérii jsou například již probíhající léčba aneuryzmatu nebo sledování pacienta s diagnostikovaným aneurysmatem.
„Cílová skupina bude oslovena praktickými lékaři a vyzvána k účasti na programu. Praktický lékař vystaví žádanku a odešle pacienta na ultrasonografické pracoviště. Po vyšetření se pacient vrátí se zprávou k praktickému lékaři, který je informuje o výsledku a navrhne další postup,“ říká primářka radiodiagnostického oddělení Vsetínské nemocnice, MUDr. Blanka Ludvová.
Pokud bude u pacienta zjištěno riziko výdutě, bude odeslán do kardiovaskulárního centra, kde se rozhodne o dalším postupu, a to buď sledováním, lékařskou terapií, nebo operativním zákrokem. Menší výdutě mohou být řešeny konzervativně, například pravidelným sledováním a úpravou rizikových faktorů, jako je kouření nebo vysoký krevní tlak. Pokud výduť roste, je nutná intervenční léčba, která může zahrnovat klasickou operaci nebo endovaskulární terapii.
-
aktualitypřed 5 dny
Hurá na běžky: Valašské Klobouky nabízí upravené běžkařské trasy
-
aktualitypřed 1 týdnem
Vrtulník a hasiči zachraňovali zraněného dřevorubce u Vizovic
-
aktualitypřed 4 dny
Noční běžkařský závod ve Velkých Karlovicích nabídne jedinečný zážitek pod hvězdami
-
kuriozitypřed 1 týdnem
Zdražení energií: Co čeká domácnosti od ledna 2025?