Connect with us

aktuality

ANO a ČSSD vetovaly projednání kyanidu v Bečvě. Sněmovna asi nebude nic řešit

Publikováno

Policie ČR na svém Twitteru uvedla, že kyanid, který zabil desítek tun ryb v Bečvě v délce asi 40 kilometrů, se do vody dostal ve vyústění kanálu v Jiřince, v místní části Valašského Meziříčí. Je na něho napojeno několik společností. Původce otravy zatím znám není.

Kontaminační mrak po sobě zanechal mrtvou řeku, uhynuly desítky tun ryb. Havárie s tak masivním úhynem ryb se vyskytují podle evidence ČIŽP zhruba jednou za deset let. Koncentraci nebezpečných látek v řece se již podle Povodí Moravy podařilo naředit zvýšením odtoků z přehrad, pomohlo i deštivé počasí v uplynulých dnech.

V této souvislosti padlo již několik trestních oznámení. Starosta Hranic Jiří Kudláček dnes podal další trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení kvůli postupu České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Vytýká jí, že rybáři i dobrovolníci pracovali několik dní bez ochranných pomůcek, ničím nezabezpečeni a nijak neochráněni v prudce jedovatém kyanidu. ČIŽP to odmítá.

Okolnosti ekologické havárie se řešily v Přerově, na jednání byl ministr životního prostředí Richard Brabec, zástupci kraje, rybářského svazu a České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Řešili především možnosti pomoci.

Občanští demokraté, Piráti a lidovci požadovali projednání otravy sněmovnou jako zvláštní bod schůze. Bohužel k tomu asi nedojde, protože ANO a ČSSD to zablokovaly. Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek to zdůvodnil tím, že ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) dnes odjel na Přerovsko, aby kauzu řešil. Předseda lidovců Marian Jurečka namítal, že chtěl věc probrat až ve středu.

Jurečka chtěl od ministra informace o jeho dalším postupu, požadoval mimo jiné uhradit od viníka náklady na opětovné zarybnění Bečvy. Pirátka Dana Balcarová uvedla, že viník by měl kromě pokuty mít uloženy nápravné opatření a uhrazení kompenzace. Snaha Pirátů projednat kauzu tento pátek Sněmovna neschválila zejména kvůli postoji ANO, ČSSD a KSČM.

NEJČSTENĚJŠÍ