Connect with us

aktuality

Zamlčení incidentu v Deze: ČIŽP to považuje za jednoznačný prohřešek, bude vedeno správní řízení

Publikováno

O havárii v chemičce Deza, která se stala souběžně s otravou řeky Bečvy, se Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) dozvěděla z médií, konkrétně z Deníku Referendum. Inspekce na základě nových zjištění chce věc řešit ve správním řízení.

Společnost Deza patří do koncernu Agrofert a mimořádnou událost, jež u ní nastala, nenahlásila České inspekci životního prostředí. A to přesto, že se inspektoři v Deze výslovně o jakékoliv mimořádné události zajímali. V rámci šetření se zaměřili na to, co z továrny šlo ven výpustěmi a dalšími cestami. Incident v Deze byl interní. I tak o něm však měla Deza informovat. Nebezpečné látky byly zachyceny v rámci dešťové kanalizace, která ven nejde.

Podle ČIŽP se jedná o jednoznačný prohřešek, protože její inspektoři se zajímali o vše mimořádné, co se v Deze přihodilo. O této události však Deza pomlčela.

Agrofert pochybění odmítá. Podle mluvčího koncernu kvůli nedbalosti zaměstnance přetekl vodný roztok sody z provozního reaktoru. Jednalo se o netoxickou látku. Šéf ČIŽP uvedl, že nelze vyloučit souvislost mezi otravou vody v řece Bečvě a mimořádnou událost v Deze. Věc je v šetření.

NEJČSTENĚJŠÍ