Connect with us

aktuality

Znovuzavedení kontroly na hranicích se Slovenskem

Publikováno

Česká republika na základě rozhodnutí vlády od 29. 9. 2022 (00:00) dočasně znovuzavede kontroly na hranicích se Slovenskem.  Opatření bude trvat do 8. 10. 2022 (23:59). Vláda může jeho trvání na základě vyhodnocení situace prodloužit. Během této doby bude možné překročit státní hranice mezi Českou republikou a Slovenskem pouze na vybraných místech s platnými doklady.

Po celé délce hraničního úseku budou probíhat kontroly.

Překročení hranic na jiných místech není v době platnosti tohoto opatření povoleno. Výjimku z tohoto opatření mají pouze složky integrovaného záchranného systému (IZS) a zemědělci, myslivci a další pracovníci, kteří vykonávají svou činnost v příhraničí.

Česko-slovenské hranice překračujte na vybraných místech pro překročení hranic a nezapomeňte si vzít své cestovní a případně pobytové doklady.

Hranice_info.png

Seznam otevřených míst pro překročení hranic na map

Hranice_mapa.png

Často kladené otázky

Cestuji do práce přes hranice. Setkám se s nějakými omezeními?
Počítejte s dostatečnou časovou rezervou. Do práce se dostanete jenom přes  vyznačená místa pro překročení hranic. Kvůli kontrolám na nich může vzniknout zpoždění. Kontroly budou prováděny tak, aby bylo omezení plynulosti přeshraničního provozu co nejmenší.
Mám jako pendler nějakou výjimku?
Ne. Pro cestu do práce použijte nejbližší otevřené místo pro překročení hranic. Výjimku mají pouze složky IZS a osoby, které hospodaří jako zemědělci v bezprostředním příhraničí nebo jde o lesníky, myslivce nebo rybáře při výkonu práce v bezprostředním příhraničí.
Mění se podmínky pro vstup do České republiky? Co musím mít s sebou?
Ne, podmínky pro vstup zůstávají stejné. S sebou si nezapomeňte vzít cestovní doklad (občanský průkaz nebo cestovní pas) a dohlédněte, aby doklady měly všechny osoby, které s vámi cestují, včetně dětí.
Je uzavřená i zelená hranice? Co se stane, když hranici překročím nevědomky na výletě?
Ano, zelená hranice (neboli pozemní hranice) je uzavřená. Stejně tak jsou uzavřena i místa pro překročení hranic, která nejsou na seznamu výše. Překročení hranic mimo povolená místa je považováno za přestupek a může za něj být udělena pokuta až do výše 50 tisíc Kč (nebo na místě do 5000 Kč).
Mohu jet na chatu za hranice?
Určitě ano, pouze musíte použít otevřená místa pro překročení hranic.

NEJČSTENĚJŠÍ