Connect with us

aktuality

Změna v nákupní době určené seniorům: Nově si od středy nakoupí mezi 8 a 10 hodinou

Publikováno

Nakupování seniorů

Vláda na základě požadavků občanů opět upravila nákupní dobu ve velkých prodejnách na 500 m2. Od středy 25. března si senioři od 65 let a hendikepovaní starší 50 let nakoupí v době od 8 do 10 hodin. Toto omezení se nevztahuje na menší prodejny, pekárny nebo lahůdkářství.

Novým koronavirem nejvíce ohroženou skupinou jsou senioři a je důležitým úkolem je chránit, aby nedošlo k přetížení našeho zdravotního systému. Vláda proto opět upravila pravidla jejich nakupování. Místo původní doby od 7 do 9 hodin budou nyní senioři a hendikepovaní nakupovat v době od 8 do 10 hodin, a to v prodejnách o velikosti více než 500 m2. Vláda vyšla vstříc i pracujícím, kteří si kvůli tomu nemohli ráno nakoupit svačinu do práce.

Omezení nákupní doby se nebude týkat malých prodejen, pekáren nebo lahůdkářství. Přitom zde však platí, že prodejci mají povinnost starší občany při prodeji upřednostnit.

Už 16. března vláda starší občany 70 let upozornila, aby raději ze svých domovů nevycházeli, a obyvatelům domovů pro seniory zakázala opouštět areál těchto zařízení.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek k tomu řekl, že se přijatými opatřeními zatím daří české seniory chránit. Zatímco u nás je podíl mezi nakaženými okolo 17 procent, ve Španělsku je jich asi 50 procent.

Statistická ročenka uvádí, že v roce 2018 bylo v České republice přes dva miliony obyvatel starších 65 let.

NEJČSTENĚJŠÍ