Connect with us

aktuality

Za 68 nakažených salmonelou dostala Baťova nemocnice pokutu. Policie případ odložila

Publikováno

Na základě šetření, ke kterému dospěla policie, nelze stíhat konkrétní osobu. Zlínští kriminalisté proto odložili loňský případ nákazy pacientů salmonelou, který se v Baťově nemocnici udál v polovině března 2019.

Vloni 14. března zaměstnanci společně s pacienty zlínské nemocnice měli k obědu kuře s rýží. Šedesát osm strávníků se však přitom nakazilo bakterií salmonela. Ta způsobuje onemocnění průjmem, který doprovází další příznaky. Čtyři lidé byli hospitalizováni na infekčním oddělení v Uherském Hradišti. Baťova nemocnice léčila pacienty podáváním infuzí. U některých pacientek gynekologicko-porodnického oddělení bylo nutné nasadit i antibiotika kvůli závažnějšímu průběhu onemocnění. Ostatní pacienti se léčili doma.

O čtyři dny později se případem začali zabývat zlínští kriminalisté na základě trestního oznámení rodinného příslušníka jedné z nakažených žen.

Mluvní zlínské policie Monika Kozumplíková k případu řekla: „Policie během několik měsíců trvajícího vyšetřování ověřila dodavatele masa, prověřila celý postup přípravy kuřecího masa, vyslechla několik desítek osob a prošla znalecké posudky. Na základě toho nebylo možné prokázat zavinění konkrétní osoby, která se skutečně stala přenašečem bakterie salmonela, jež kontaminovala jídla při jejich přípravě nebo distribuci.“

Protože nezjistili skutečnosti, jež by opravňovaly zahájit trestní stíhání proti konkrétní osobě, kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality ve Zlíně odložili případ podezření ze spáchání trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti.

Mluvčí pak doplnila, že zlínská nemocnice dostala za obecné nedodržení hygienických předpisů v rámci správního řízení pokutu.

NEJČSTENĚJŠÍ