Connect with us

aktuality

Vsetínský městský hřbitov se rozšíří o urnový háj a má nové kolumbárium

Publikováno

Kapacita městského hřbitova ve Vsetíně se v letošním roce rozrostla o nové kolumbárium s 57 úložnými výklenky. Do konce roku k nim přibude i 22 nových míst v urnovém háji. Celková kapacita hřbitova, do níž jsou zahrnuty kromě kolumbárií a urnových hájů i hroby a hrobky, tak vzroste na 4881 míst. Všechna jsou ale již momentálně pronajata.

O kolumbária je mezi pozůstalými dlouhodobě největší zájem. „Jsou nenáročná z hlediska údržby i financí. Lidé kromě pronájmu, který se v závislosti na velikosti místa pohybuje od jednoho do dvou tisíc korun za deset let, zaplatí už pouze za urnu. Jde o náklad v řádech tisíců korun. Ve srovnáním s tím cena za výrobu pomníku na klasický hrob jde do desetitisíců. A samozřejmě i údržba hrobu je náročnější,“ uvedla správkyně hřbitova Pavlína Oravcová.

Stavba nejnovějšího kolumbária s 57 výklenky, přišla městskou pokladnu na 1,8 milionu korun. „Zájemci si místa kompletně zarezervovali už během samotné stavby. Obsazována jsou od května,“ doplnila Oravcová.

Technické služby města Vsetína, do jejichž správy hřbitov spadá, letos navíc vyčlenily prostor pro rozšíření urnového háje o 22 novými úložných míst. I ta jsou již rezervována a obsazena by měla být do konce letošního roku,“ řekla Oravcová.

„Zhruba dvě stovky žadatelů o pronájem některého z pohřbívacích míst čekají v pořadníku. Do budoucna proto počítáme s dalším rozšířením hřbitova směrem k sídlišti Jasenka, a to především o kolumbária, ale také o urnové háje. Za tímto účelem jsme již zpracovali studii a také zakoupili pozemky. Nyní připravujeme geologický průzkum, neboť se jedná o svážné území,“ uvedl starosta Jiří Růžička.

NEJČSTENĚJŠÍ