Connect with us

aktuality

Vsetínská nemocnice v kraji již funguje a dohání odložené výkony

Publikováno

Po uvolnění epidemiologických opatření, která trvala od 12. března do 17. května 2020, se nemocnice ve Zlínském kraji vrátily zpátky ke svému běžnému provozu. Jaký ekonomický dopad měl nouzový stav?

Vsetínská nemocnice oproti loňskému roku v uvedenou dobu hospitalizovala 1471 osob (loni to bylo 2318 pacientů a předloni dokonce 2491). Přesto byla některá pracoviště nemocnice více vytížena. Zvláště oddělení následné péče vykázalo větší objem práce.

Navíc byla kromě žluté stanice také dočasně otevřená lůžková stanice infekčního oddělení, protože v nemocnici Uherské Hradiště bylo infekční oddělení vyčleněno pouze pro pacienty s COVID-19. Zdravotníci na žluté stanici museli pečovat o šest desítek pacientů s podezřením na onemocnění novým koronavirem. U žádného se tato infekce nepotvrdila.

Nemocnice ve Vsetíně musela například odložit na 60 totálních endoprotéz kyčelních kloubů a kolen a desítky artroskopií. Celkem bylo oddáleno 370 plánovaných operací. Pokles příjmů za lůžkovou a ambulantní péči se negativně promítl do hospodaření nemocnice, kde byl propad 20 milionů. Propad tržeb v lékárně nebo stravovacím provozu dosáhl výše 5 milionů korun.

Hospodářský výsledek za první čtyři měsíce roku je po zohlednění poklesu výkonnosti záporný. Ztráta dosáhla 7,5 milionu korun. V karanténě bylo 20 zaměstnanců, což jsou 3 % z celkového počtu, a denně bylo průměrně 70 zaměstnanců na OČR.

NEJČSTENĚJŠÍ