Connect with us

aktuality

Vsetínská Bečva je rozvodněná, 1. povodňového stupně však zatím nedosahuje

Publikováno

V pátečních 13: 30 hodin dosáhla hladina Vsetínské Bečvy výšky 246 centimetrů, 1. povodňový stupeň je ale vyhlašován až od hodnoty 280 cm. Dle posledních informací z Českého hydrometeorologického ústavu je momentálně hladina řeky na mírném vzestupu.
„S pracovníky odboru životního prostředí a oddělení krizového řízení od čtvrtečního večera sledujeme situaci v celém ORP Vsetín, také městská policie je připravena k zásahu, pokud bude potřeba. Situace momentálně nevyžaduje, aby zasedla povodňová komise, nicméně její členy jsme vyzvali, aby byli během víkendu dostupní,“ informoval starosta Vsetína Jiří Růžička.
Dobrovolní hasiči ve Vsetíně během pátečního dopoledne zasahovali pouze jednou, a to z preventivních důvodů v Domově Jitka, kde pomocí pytlů písku zajišťovali suterén, aby tam v případě intenzivnějších srážek nezatekla voda. Technické služby během pátečního dopoledne zajišťovaly podemletý břeh silniční komunikace v místní části Červenka.
 
Český hydrometeorologický ústav vydal také pro ORP Vsetín následující upozornění od pátečních 15 hodin do odvolání:
Vzhledem k nasycení území a předpokládaným srážkám může u vodních toků docházet k překročení SPA (2. stupně povodňové aktivity, pozn. red), u menších toků ojediněle 3.SPA.
Doporučení ke zmírnění následků jevu: Vzestupy hladin řek, voda v některých řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny. Možnost zvýšeného odtoku vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě. Možnost průtoků vody přes komunikace, riziko aquaplaningu. Doporučuje se sledovat vývoj situace a jeho prognózu (na www.chmi.cz nebo v médiích). Uposlechnout pokynů povodňových orgánů, policie a Hasičského záchranného sboru. Připravit se na možnost vzniku povodně. Vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí apod. v korytě toku a bezprostředním okolí. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů.

Jana Raszková, tisková mluvčí

Vsetínská Bečva je rozvodněná, 1. povodňového stupně však zatím nedosahuje

NEJČSTENĚJŠÍ