Connect with us

aktuality

Vsetín: LCO na Bobrkách zpoplatňuje odběr pneumatik

Publikováno

Město Vsetín, v návaznosti na nový zákon o odpadech, mění pro fyzické osoby podmínky dosud bezplatného zpětného odběru odpadních pneumatik. Ve sběrném dvoře u Kauflandu se od 1. května tento druh odpadu přestal vybírat, ve sběrném dvoře Logistického centra odpadů (LCO) na Borkách je nově zpoplatněn. Občané mají nadále možnost odpadní pneumatiky zdarma odevzdávat v komerčních místech zpětného odběru, jimiž jsou zpravidla pneuservisy.

Zákon o odpadech ve své předchozí a také současné podobě stanovuje výrobcům povinnost zajistit na vlastní náklady zpětný odběr odpadních pneumatik od konečného uživatele, a to bez ohledu na výrobní značku, bez ohledu na datum jejich uvedení na trh, bez vazby na koupi nového výrobku a bez nároku na úplatu za tento odběr. Z novely tohoto zákona, která vešla v platnost 1. ledna letošního roku, vyplývá, že cílem je směřovat odpadní pneumatiky primárně do míst zpětného odběru. Na území našeho města je takových míst jedenáct, v zásadě jde o pneuservisy. Tam i nadále budou občané moci pneumatiky odevzdávat bezplatně,“ vysvětlil místostarosta Pavel Bartoň, který má v gesci oblast životního prostředí.
Podle místostarosty vydalo Ministerstvo životního prostředí k novele zákona výklad, z nějž vyplývá, že obce mají mít vždy možnost odebírat odpadní pneumatiky ve standardním režimu odpadů, tedy v tomto případě zpoplatněnou formou. Město Vsetín se této možnosti rozhodlo využít a počínaje 1. květnem tedy odběr pneumatik v LCO na Bobrkách na základě rozhodnutí radních zpoplatní. „K tomuto kroku jsme přistoupili i z toho důvodu, že jen v loňském roce stála město likvidace odpadních pneumatik čtvrt milionu korun,“ uvedl Jan Štěpaník, ředitel Technických služeb (TS) Vsetín, s. r. o., které odpadové hospodářství pro město zabezpečují. Jak dále Štěpaník doplnil, od 1. května budou TS vybírat od občanů v LCO Bobrky následující poplatky: pneu osobního vozu 60 Kč, pneu motocyklu 30 Kč, větší pneu dle váhy.
Místa na území Vsetína, kde je od 1. května zajištěn bezplatný zpětný odběr pneumatik:
Autocentrum Max Servis (Bobrky), Petr Jína (Bobrky), LKQ CZ (ul. Gen. Klapálka), KOTRLA (Rokytnice), Jiří Stacho (Ohrada), Contitrade Services – Best Drive (Dolní Jasenka), CLP Servis (ul. Jasenická), Pneuservis U Smilků (ul. 4. května), Karel Ekart (ul. V Zahrádkách), Milan Pavlásek – Pneuservis (Lázky), Profimax Praha (Bobrky

NEJČSTENĚJŠÍ