Connect with us

aktuality

Vsetín: Aktualizované informace o změnách v organizaci dopravy v centru města

Publikováno

Přestavba železniční stanice Vsetín a na ni navazující přeměna přednádraží a zanádraží jsou v plném proudu. Přinášíme vám aktuální informace o průběhu realizace těchto aktivit a o s nimi spojenými dopravními omezeními.
Aktualizované informace o změnách v organizaci dopravy v centru města
UZAVŘENÍ ODSTAVNÉ PLOCHY NAPROTI AUTOBUSOVÉMU NÁDRAŽÍ
Již od závěru října je trvale uzavřena část plochy v prostoru bývalé zbrojovácké železniční vlečky naproti autobusovému nádraží, kterou motoristé dosud využívali pro odstavení vozidel. Probíhají zde totiž přípravné práce pro stavbu parkovacího domu.
ZŘÍZENÍ ZÁCHYTNÉHO PARKOVIŠTĚ NA OHRADĚ
Z důvodu aktuálního a dále plánovaného úbytku parkovacích kapacit v centru města radnice otevřela od 31. října na upraveném atletickém oválu bývalého spartakiádního stadionu na Ohradě záchytné parkoviště s kapacitou 120 stání. Parkovat je zde možné zdarma. Motoristé se následně snadno dostanou do centra městskou hromadnou dopravou, jejíž nejbližší zastávka je od záchytného parkoviště vzdálena necelých dvě stě metrů. Další velkokapacitní parkovací plocha v docházkové vzdálenosti centra města se nachází u zimního stadionu Na Lapači.
OMEZENÍ DOPRAVY NA NÁDRAŽNÍ ULICI
Od 14. listopadu do 5. prosince bude stavební technika odstraňovat štětové stěny využité při stavbě dopravního terminálu. To si vyžádá svedení provozu na Nádražní ulici v prostoru mezi vlakovým nádražím a Smetanovou obchodní galerii do jednoho jízdního pruhu a zjednosměrnění provozu ve směru od polikliniky k Nadjezdu pionýrů.
ZRUŠENÍ PARKOVIŠTĚ NA AUTOBUSOVÉM NÁDRAŽÍ
Od 15. ledna 2023 dojde k redukci pásů nástupišť autobusového nádraží ze čtyř na tři. V důsledku toho bude uzavřeno parkoviště fungující nyní mezi třetím a čtvrtým pásem nástupišť. Prostor je třeba uvolnit z důvodu stavby parkovacího domu a následného narovnání Nádražní ulice.
KOMPLETNÍ UZAVŘENÍ ČÁSTI NÁDRAŽNÍ ULICE
Od 15. ledna 2023 dojde ke kompletnímu uzavření Nádražní ulice v úseku mezi kříženími s ulicemi Žerotínova (u restaurace Na špici) a Nemocniční (u polikliniky). Důvodem je stavba podchodu pod ulicí Nádražní mezi Smetanovou obchodní galerií a budoucím dopravním terminálem a parkovacího domu v prostoru před autobusovým nádražím. Tato uzavírka potrvá až do konce roku 2025.
REZIDENTNÍ PARKOVÁNÍ V KOLONCE
Radnice si je vědoma, že z důvodu snížení parkovacích kapacit v okolí přestavby nádraží vznikne tlak na využití parkovacích stání v jiných místech centra města. Připravuje se proto zavedení systému rezidentního parkování v lokalitě Kolonky (viz mapka), který upřednostní zde bydlící občany před motoristy přijíždějícími odjinud. Zvýhodnění se bude týkat také společností, které mají v Kolonce sídlo – rezidentní karty budou vydávány pro služební vozidla společností a organizací zajišťujících pečovatelské služby pro osoby zde žijící.
Systém rezidentního parkování nezajistí držitelům těchto karet automaticky parkovací místo, ale umožní jim bezplatné parkování na aktuálně volných vymezených plochách a umožní jim vjezd do tamních dvorů a vnitrobloků, kde je jinak zákaz vjezdu.
V současné době probíhá schvalování finální podoby celého systému na Policii ČR a Dopravním úřadě. Následovat bude jeho zveřejnění na úřední desce po dobu 45 dní.
Konkrétní pravidla rezidentního parkování bude schvalovat rada města 21. listopadu, která stanoví i výši symbolického poplatku za vystavení rezidentních karet. Formulář žádosti o jejich vydání bude poté včetně pravidel zveřejněn na webu www.mestovsetin.cz a rozeslán předsedům společenství vlastníků jednotek v Kolonce. Vydávání rezidentních karet bude probíhat v budově městského úřadu na Svárově v prosinci a lednu, přesné termíny budou upřesněny. Systém rezidentního parkování by měl vejít v platnost v polovině ledna roku 2023.

NEJČSTENĚJŠÍ