Connect with us

aktuality

Aktuálně koronavirus: Vláda rozhodla o absolutním zavření státních hranic

Publikováno

vláda ČR

AKTUÁLNĚ 13.3.2020 
Na páteční tiskové konferenci informoval premiér Andrej Babiš o dalších opatřeních, které schválila vláda jako ochranu proti novému koronaviru. S úderem půlnoci 16. března 2020 vláda zavírá hranice České republiky. Až na výjimky nesmějí čeští občané vycestovat do zahraničí. Do státu se nedostanou cizinci bez trvalého nebo přechodného pobytu.

Premiér Babiš řekl: „S účinností od 16. března 2020 0.00 hodin zavádíme a nařizujeme zákaz vstupu pro všechny cizince kromě těch s přechodným nebo trvalým pobytem. Dále vláda rozhodla o zákazu občanům ČR a cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem vycestovat z území ČR.“

Ministr vnitra Jan Hamáček slova premiéra doplnil s tím, že se jedná o tvrdá opatření, která jsou však nutná pro zamezení šíření nového koronaviru COVID-19.

Na webových stránkách ministerstva vnitra jsou uvedené výjimky ze zákazu vycestování. Ty budou mít například řidiči autobusů, kamionů, vlaků či příslušníci záchranných sborů.

Ti občané ČR, kteří pracují v příhraničí do vzdálenosti 50 km od našich hranic, do zaměstnání budou moci i nadále jezdit. Ostatní mají bohužel smůlu a týká se jich vládou vydaný zákaz.

Současně vláda nařídila povinnou karanténu pro všechny, kteří se vrátí ze zemí, do nichž byl v rámci nouzového stavu zakázán vstup. Zatím karanténa platila pouze pro ty, jež se vraceli z Itálie.

Rizikovými zeměmi označenými vládou jsou: Čína, Jižní Korea, Írán, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Norsko, Švédsko, Francie, Belgie, Nizozemsko, Dánsko, Velká Británie a Švýcarsko.

Od soboty 14. března 2020 od 6.00 hodin je zakázána přítomnost veřejnosti ve veřejných bazénech, informačních centrech, venkovních i vnitřních sportovištích, kde se počítá s účastí vyšší než 30 lidí.

Současně od soboty 14. března 2020 od 0.00 hodin platí zákaz návštěv ve věznicích a detenčních ústavech. Naproti tomu budou mít vězni možnost více komunikovat se svými příbuznými prostřednictvím telefonů a změní se systém doručování balíků.

Během trvání nouzového stavu je zastavena činnost denních stacionářů. Kamionům bude dovoleno jezdit v neděli, je to důležité pro naše zásobování.

Jak bylo uvedeno už včera, bylo zakázáno konání akcí s účastí více než 30 osob, jsou uzavřená fitness centra, je zakázán maloobchodní prodej na tržištích (typu SAPA), restaurace musejí zavřít už ve 20.00 hodin. Otevřené zůstávají zatím obchody, v provozu jsou i mateřské školky a MHD.

 

 

12.3.2020

Vláda vyhlásila nouzový stav: Omezení dopravy a akcí nad 30 lidí, hlídání hranic.
Od 12. března 2020 od 18.00 hodin se zakazuje divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, kulturní, sportovní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, dále pak výstavy, slavnosti, poutě, přehlídky, ochutnávky, trhy a veletrhy, vzdělávací akce, a to jak veřejné, tak i soukromé s účastí přesahující ve stejný čas 30 osob, a to až do odvolání.

Do karantény po překročení české hranice půjdou i běžní turisté
V boji proti šíření nového koronaviru česká vláda zavádí další opatření. Týká se cizinců, kteří přijíždějí do naší republiky. Budou kontrolováni na příznaky respiračního onemocnění s tím, že bude na ně možné uvalit karanténu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch k tomu řekl: „Zatím jsme do karantény dávali osoby s trvalým nebo přechodným pobytem v ČR, a to včetně cizinců, jež u nás pracují. Teď budou opatření platit i pro běžné turisty.“

NEJČSTENĚJŠÍ