Connect with us

aktuality

Vláda o něco zpřísnila svá opatření v boji proti nemoci covid-19

Publikováno

Od soboty 30. ledna dojde v České republice k dílčím změnám krizových opatření, které mají za cíl omezit šíření epidemie nemoci covid-19. Na mimořádném jednání ve čtvrtek 28. ledna 2021 se na tom shodla vláda Andreje Babiše.

Důvodem k přijetí nových opatření je nepříznivý vývoj epidemie covid-19 a hrozba rozšíření nakažlivější mutace viru SARS-CoV-2 na českém území.

  • Od půlnoci z pátku na sobotu proto začne platit například nová podmínka, že lidé mohou cestovat na své chaty a chalupy, avšak pobývat na nich smějí jen členové jedné domácnosti.
  • Vláda také nařídila, aby lidé omezili kontakty s jinými osobami než se členy domácnosti na nezbytně nutnou míru a důrazně doporučila, aby se lidé zdržovali v místě bydliště pouze se členy vlastní domácnosti a osobami, o které člen domácnosti pečuje.
  • Při styku s jinými osobami by lidé měli používat respirátor bez výdechového ventilu třídy FFP2 nebo KN95.
  • Ministři rozhodli, že od soboty bude možné ubytování poskytnout pouze osobám, které se prokáží dokladem od zaměstnavatele nebo objednatele služeb o účelu služební cesty. Provozovatelé ubytovacích zařízení budou povinni tato potvrzení vyžadovat a uchovávat ke kontrole.
  • Nově je zákaz prodeje na trzích, tržnicích a v mobilních prodejnách. Povolen je pouze mobilní prodej potravin a drogerie v obcích, kde to není možné koupit v jiné provozovně.
  • Od soboty je také zákaz návštěv ve zdravotnických zařízeních. Výjimkami jsou porody a návštěvy hospiců.
  • Vláda také odsouhlasila změnu v plošném antigenním testováním na covid-19. Interval mezi plně hrazenými testy ze zdravotního pojištění se zkracuje z pěti na tři dny.

NEJČSTENĚJŠÍ