Connect with us

aktuality

Ve Valašském Meziříčí se objevil koronavirus mezi bezdomovci. V izolaci nevydrží, bojí se starosta

Publikováno

Ve valašském Meziříčí bylo zjištěno nové covidové ohnisko. Týká se lidí bez domova, kteří navštěvují charitní denní centrum a noclehárnu. Již dva bezdomovci obývají provizorní izolaci na místním koupališti. Byli v úzkém kontaktu s dalšími pětadvaceti, o jejich možné nákaze budeme informováni v nejbližších hodinách.

Šestašedesátiletý muž bez domova, který má pozitivní test, je v izolaci a stejně tak žena, která čeká na výsledek testu. Jídlo a pití jim nosí terénní služba. „Oni jsou v areálu zamknutí. Mohou se volně pohybovat jen po terase, pokoj mají odemčený,“ řekl vedoucí terénní služby Charita Valašské Meziříčí Jaroslav Došek.

„Jsem takový slabý, točí se mi hlava, jsem unavený,“ zdělil nemocný muž bez domova jménem Zdeněk. V noci na úterý spal ještě v charitní noclehárně. To už mu nebylo dobře. V malých místnostech byl s dalšími pětadvaceti lidmi, včetně personálu.

Charita i město chtějí plošné testování lidí bez domova

„Mělo by dojít k plošnému testování všech uživatelů. Když se s nimi nepotkal tady, tak určitě ráno vyšel do denní místnosti,“ řekl ředitel Charity Valašské Meziříčí Jiří Gavenda.

Tito lidé jsou pro silně zasažený region velký problém. Ve Valašském Meziříčí museli velmi rychle jednat. Jakým způsobem lidi bez domova izolovat a  zajistit jim jídlo. Starosta Robert Stržínek (ANO) mluví i o alkoholu: „Řeknu to zcela otevřeně. Raději ho nakoupím a dám, než abych riskoval, že nám budou utíkat.“

Ubytovna s dvaceti samostatnými pokoji zajistí nouzové ubytování pro bezdomovce, které by hygienici poslali do karantény. Sanitka pro plošné testování ale přijede do Valašského Meziříčí nejdřív za týden. Do té doby mohou lidé, kteří měli rizikový kontakt, ale nemají příznaky, chodit dál volně po městě.

 

 

NEJČSTENĚJŠÍ