Connect with us

aktuality

Valašské Meziříčí získalo gobelín podle předlohy Mikuláše Medka

Publikováno

První kousek připravované unikátní sbírky pro valašskomeziříčské muzeum moderní tapiserie je hotov. Gobelín s názvem Akce vlna podle stejnojmenného obrazu Mikuláše Medka se veřejnosti poprvé představil ve čtvrtek 17. září. Vznikl na zakázku města.

Muzeum moderního umění v Olomouci hostí až do neděle 27. září výstavu Umění tapiserie – Dílo a jeho předobraz. Návštěvníkům představuje gobelíny, jež v průběhu posledních třiceti let vznikly v Moravské gobelínové manufaktuře Valašské Meziříčí.

„Výstavu jsme se rozhodli využít k tomu, abychom ve čtvrtek 17. září městu Valašské Meziříčí slavnostně předali právě dokončený gobelín Akce vlna. Ten vznikl na základě předlohy významného českého malíře Mikuláše Medka a stane se základním kamenem zamýšlené sbírky Moravského muzea moderní tapiserie ve Valašském Meziříčí,“ netajil nadšení ředitel gobelínky Jan Timotej Strýček.

Valašskomeziříčská radnice podporuje činnost Moravské gobelínové manufaktury dlouhodobě. Zatím posledním společným počinem má být právě vytvoření unikátního muzea.

„Vznik první tapiserie jsme podpořili částkou 410 tisíc korun. Obdobně bychom chtěli postupovat i v dalších letech,“ svěřil se starosta Robert Stržínek a doplnil:Gobelínka je naším rodinným stříbrem. Díky více než 120leté tradici a péči o uchování tohoto uměleckého řemesla je unikátní nejen v rámci České republiky, ale celé střední Evropy. Proto také podporujeme vznik muzea moderní tapiserie a v budoucnu bychom se chtěli ucházet o zapsání nově vytvořené sbírky na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

NEJČSTENĚJŠÍ