Connect with us

aktuality

Valašské Meziříčí chystá investice za 189 milionů korun

Publikováno

Zastupitelé na svém jednání ve čtvrtek 16. prosince schválili konečnou podobu rozpočtu na rok 2022. Město bude hospodařit s příjmy téměř 569 a výdaji 707 milionů Kč.

Rozdíl mezi příjmy a výdaji vyrovnáme zejména prostřednictvím zůstatků na účtech, které předpokládáme ve výši 139 milionů korun. Zároveň počítáme i s využitím částky bezmála 11 milionů z Fondu obnovy majetku, kde máme aktuálně odloženu částku 53,5 milionu korun,“ vysvětlil starosta Robert Stržínek s tím, že konečná částka čerpaná z fondu se bude odvíjet od zůstatku na účtech města ke konci roku. Může se tak stát, že tuto částku město čerpat nebude nebo využije pouze její část. „Obecně lze říci, že příprava rozpočtu na příští rok nebyla vůbec jednoduchá a výrazně ji ovlivnil růst cen energií a tepla, inflace i růst platů. V listopadu jsme tak museli například původně plánované výdaje na teplo od společnosti CZT Valašské Meziříčí s.r.o. zvýšit o cirka 12,5 milionů korun. To vedlo k tomu, že jsme si, ač neradi, museli ,sáhnout‘ do Fondu obnovy majetku pro 11 milionů,“ navázal Zdeněk Studeník, vedoucí finančního odboru radnice.

I přesto vedení města kalkuluje s tím, že téměř 27 % rozpočtu budou tvořit investice. „To je o šest procent více než letos a konkrétně se jedná o částku 189 milionů korun. Nejvýznamnějšími investicemi v souhrnu za 85 milionů, které jsou již v plném běhu, jsou dofinancování revitalizace náměstí a vybudování nového bazénu na letním koupališti,“ řekl starosta Robert Stržínek a pokračoval: „Počítáme však i s 20 miliony na zahájení výstavby technické infrastruktury pro 21 nových rodinných domů v Juřince. S podporou bydlení souvisí také dva nové dotační programy, které vypisujeme pro příští rok. Jeden s alokovanou částkou 5 milionů je určen na výkup technické infrastruktury od soukromých investorů. Druhý nazvaný Mobilita, v němž máme připravenu částku 2 miliony, má pomoci společenstvím vlastníků s výstavbou výtahů ve čtyř a pětipodlažních domech. Samozřejmostí je také dvoumilionová částka na realizaci vítězných projektů participativního rozpočtu Náš VALMEZ.“ Radnice počítá i s budováním chodníků a společných pásů pro cyklisty a chodce v ulicích Mikoláše Alše, Záhumení a Krásenská, Na Vyhlídce a v místní části Lhota s náklady celkem za 16,7 milionu Kč. „Dále plánujeme například stavební úpravy MŠ Podlesí, vytvoření bezbariérových bytů v penzionu J. K. Tyla, protipovodňová opatření v podobě nového rozhlasu či vybudování sociálního zařízení na dopravním hřišti. V rozpočtu máme i zateplení Městského úřadu v ulici Soudní. Samozřejmostí pak jako každý rok budou běžné opravy místních komunikací a chodníků,“ uzavřel výčet starosta Stržínek. Rozpočet pro rok 2022 schválilo 19 z 24 přítomných zastupitelů.

NEJČSTENĚJŠÍ