Connect with us

aktuality

Valašské Klobouky: Studenti gymnázia zažili projektový den s redaktorkou České televize

Publikováno

Na kloboucké gymnázium zavítala redaktorka České televize Lea Surovcová, bývalá zdejší studentka. Své posluchače seznámila s prací v České televizi, a to v redakci Událostí a ČT 24.

Ve středu 16. 2. 2022 se uskutečnil projektový den českého jazyka pro třídy 3. A a 3. B gymnázia. Téma projektového dne byla Demokracie a média veřejné služby se zaměřením na interview. V rámci projektového dne jsme přivítali na gymnáziu redaktorku České televize Leu Surovcovou, bývalou studentku našeho gymnázia. Lea Surovcová byla lektorkou celého projektového dne. Na úvod seznámila studenty se svou prací v České televizi, a to v redakci Událostí a ČT 24.

Paní redaktorka popsala vznik televizních reportáží, například o covidu v psychiatrické léčebně, o strastech i radostech při takové práci. Studentům byla promítnuta a okomentována již zmíněná reportáž o covidu. Lea Surovcová se pochlubila také svou reportáží o dětech, které nemohly z finančních důvodů chodit do školních jídelen na obědy. Reportáž, kterou vysílal pořad 168 hodin, rozhýbala ministerské úředníky a neziskové organizace, a tak už by se neměly vyskytovat děti, které musí ve školách hladovět.

Protože projektový den byl zaměřen na interview, lektorka studentům vysvětlila zásady interview, jak má tazatel s respondentem pracovat, jak si připravit otázky a jak navodit příjemnou atmosféru při rozhovoru. Jako instruktážní video bylo puštěno interview Ley Surovcové s režisérem a producentem Ondřejem Trojanem. Pak už byl čas na dotazy. Lea Surovcová ochotně odpovídala na zvídavé otázky studentů.

Po krátké přestávce se účastníci projektového dne přemístili do počítačové učebny. Zde se rozdělili do pracovních skupin, kde každá skupina studentů si vylosovala nějakou známou osobnost a připravila si interview s touto osobností. Jeden ze skupiny „hrál“ osobnost a ostatní se ptali. Mezi studenty „zavítala“ Ester Ledecká, lyžařka a snowboardistka, Jaromír Jágr, hokejista, Vojtěch Dyk, zpěvák a herec, Lucie Bílá, zpěvačka, Petr Fiala, premiér, Petr Gazdík, ministr školství, Ivan Trojan, herec, Eliška Balzerová, herečka, Jan Saudek, fotograf. „Reportéři“ nejdříve všechny seznámili s danou osobností a následně vedli rozhovor. Studenti se rolí novinářů i osobností zhostili na výbornou. Osobnosti byly parafrázovány autenticky a s humorem, který je studentům tak vlastní. Tuto část projektového dne Lea Surovcová studentům pochválila a vyzdvihla jejich bezprostřední herecké umění. A už zbyl jen čas na společné foto.

Projektový den bude pokračovat v měsíci březnu již jen v pracovních skupinách, kdy studenti budou pracovat na interview se skutečnou osobností dle vlastního výběru. Ty nejzdařilejší práce budou publikovány na webových stránkách gymnázia.

Na závěr je nutno poděkovat Lee Surovcové za zdařilé vedení projektového dne a prezentaci práce redaktorky veřejnoprávního média České televize. Projektový den z pedagogického hlediska zajišťovali učitelé David Polách a Jiří Ročák.

Mgr. Jiří Ročák

NEJČSTENĚJŠÍ