Connect with us

aktuality

V Rožnově pod Radhoštěm se opět chodilo do školy pěšky

Publikováno

Žáci základních škol v Rožnově pod Radhoštěm se i letos aktivně zapojili do celorepublikové podzimní výzvy Pěšky do školy. Cílem kampaně, která probíhala od 21. do 23. září, bylo podpořit pohyb dětí, zdravou a udržitelnou dopravu do školy, ale i ze školy, motivovat rodiče a děti ke změně dopravního chování, snížit počty aut pohybujících se před školou a zlepšit bezpečnost v ulicích, a to nejen v ranních hodinách. V tento den bylo možné se před školou nasnídat nebo si dát čaj či kávu.

Prostory před školami se staly místem, kde vznikají nebezpečné situace, jelikož řidiči nerespektují pravidla silničního provozu a ohrožují tak děti. Často jsou také děti již zvyklé nechat se dovézt autem do školy a přirozený aktivní pohyb u dětí tak pomalu klesá. V okamžiku, kdy se sníží počet aut před školou, a naopak zvýší počet dětí, které chodí školy pěšky či na kole vznikne před školou příjemnější a bezpečnější prostředí. „Dětem školního věku se doporučuje 60 minut pohybu denně. Ovšem 80 % dětí nemá dostatek pohybové aktivity, a právě část tohoto pohybu lze spojit s dopravou dětí do škol. I proto podporujeme aktivitu „Pěšky do školy“, kdy můžeme prostor před školou zažít jinak a uvědomit si jeho potenciál pro setkávání. Od dětí už víme, že prostor před školami by si přály spíše samy pro sebe než pro auta,“ uvedla místostarostka města Kristýna Kosová.

Dohled nad bezpečnou dopravou dětí do škol zajišťovali strážníci městské policie, na výzvě skvěle spolupracovali také všichni ředitelé základních škol a žáky před školami vítali také členové vedení města. Aktivní účastníci, kteří do školy dorazili pěšky obdrželi jako odměnu zdravou sladkost, drobné občerstvení a čaj. Pro rodiče byla připravena káva a edukativní materiály, které mohou pomoci ke zvýšení informovanosti o udržitelné dopravě.

NEJČSTENĚJŠÍ