Connect with us

aktuality

V Bečvě uhynuly tuny ryb kvůli nebezpečnému jedu. Viník se hledá

Publikováno

Masivní úhyn ryb v korytě řeky Bečvy od úseku nedaleko Choryně u Valašského Meziříčí až po Lipník nad Bečvou způsobila dosud neznámá látka zřejmě na bázi chloru. Tisíce mrtvých pstruhů, jelců i candátů vylovují z řeky rybáři i hasiči. Uhynula prakticky celá rybí osádka včetně mnohdy desetiletých kusů.

Podle hospodáře a správce líhně Místní organizace Českého rybářského svazu ve Valašském Meziříčí Tomáše Krutila otravu způsobil silný koncentrát. Pravděpodobně však nepochází ze žádného valašskomeziříčského podniku a klidně mohl přijít i kanalizací. Zdroj však bude těžké dokázat.

Možnost, že by důvodem katastrofy bylo vypuštění vody z bazénů u rodinných domů, jak někteří v diskusích spekulovali, vyloučil. „Muselo by se jednat o velké množství bazénů, ze kterých by se do Bečvy dostalo obrovské množství aktivního chloru,“ dodal Tomáš Krutil.

Kontaminace se už dostala po toku do Přerova – podle sdělení zástupců Českého rybářského svazu se začíná projevovat úhynem ryb u loděnice, zatím ne ve velkém rozsahu. Množství uhynulých ryb v Přerově a dále po toku není možné momentálně určit. Dnes ve 12.30 se koná v této věci koordinační schůzka svolaná Krajským úřadem Olomouckého kraje – a i nadále platí důrazné doporučení vodoprávního úřadu neodebírat vodu z Bečvy a nevstupovat do ní.

Případem se zabývá policie, jsou odebírané vzorky, které putují do chemické laboratoře ve Frenštátě pod Radhoštěm.

NEJČSTENĚJŠÍ