Connect with us

aktuality

Úspěch policistů ze Zlínského kraje: Objasní dva případy ze tří a jsou první v Česku

Publikováno

Policisté ze Zlínského kraje mohou být na sebe právem pyšní. Už druhým rokem se jim podařilo obhájit první místo v objasněnosti trestných činů. Se svým skóre 67,03 % se pohybují vysoko nad celostátním průměrem, který je 46,79 procenta.

Šéf krajské policie Jaromír Tkadleček k tomu řekl, že ze tří trestných činů objasní dva. „Je to v současné době maximum možného.“

Policie za rok 2019 registrovala 6185 trestných činů, z toho bylo 4146 objasněných. Dokonce se podařilo vyřešit také 360 případů z minulých let.

Mezi nejtěžší zločiny, které policisté řešili, byly dvě vraždy. Za úmrtí muže při dubnovém požáru kotelny v Kroměříži stíhají pachatele, který si již odpykává trest za jinou trestnou činnost.

Těsně před loňskými Vánoci museli vyřešit smrt teprve devítidenních kojence z Bojkovic. Jeho matka jako pachatelka činu již sedí ve vazbě. K tomuto trestnému skutku náměstek policejního ředitele Jindřich Kučera řekl: „Případy s dětmi patří mezi ty nejtěžší a mnohdy otřesou i zkušenými policisty.“

V polovině roku policisté plánují opustit prostor muničního skladu ve Vrběticích

Mezi psychicky náročné patří také pátrání po ztracených dětech. Takové případy řešili policisté ze Zlínského kraje za loňský rok dva. Jeden bohužel byl se smutným koncem, kdy ztraceného tříletého chlapce z Podolí na Uherskohradišťsku našli utonulého v řece Olšavě. Druhý případ skončil šťastně, když se podařilo v pořádku najít pohřešovaného čtrnáctiletého chlapce, který odešel z domova.

Co se stíhaných osob týká, tak za loňský rok se jednalo o celkový počet 3897 osob, z nich bylo 1476 recidivistů. Kučera k tomu řekl, že v jejich případech se jednalo většinou o maření úředního rozhodnutí. Typické je například řízení vozidla v době, kdy mají zákaz řízení.

Dalším nejčastějším činem byly drobné krádeže a v kategorii mladistvých pachatelů ve věku od 15 do 18 let se jedná hlavně o úmyslné ublížení na zdraví a výroba či držení drog. Nejmladší pachatelů se do křížku se zákonem dostávají kvůli bitkám nebo sprejerství.

Také v loňském roce se policisté ze Zlínského kraje zabývali muničním skladem ve Vrběticích, který se neblaze proslavil explozemi uskladněné munice. Museli vyčistit 44 hektarů pozemků v okolí epicentra prvního výbuchu, což se jim podařilo, a proto mohli pozemek předat majitelům do užívání. V současné době se pohybují už jen v epicentru a celá akce by podle plánu měla skončit v polovině roku.

NEJČSTENĚJŠÍ