Connect with us

aktuality

Tragédie v rožnovské čističce vod: Jeden z jejích zaměstnanců spáchal zřejmě sebevraždu

Publikováno

Nálada je mezi zaměstnanci čističky odpadních vod (ČOV) v rožnovské společnosti Energoaqua na bodu mrazu. Neustálý tlak se stává nesnesitelným. Za vším stojí otrava ryb v řece Bečvě. Navíc jeden ze zaměstnanců čističky zřejmě spáchal sebevraždu.

Ve středu zasahovali policisté do rožnovské ČOV při podezření na další vážnou kontaminaci řeky na základě oznámení údajného úhynu ryb v Bečvě. Mrtvé ryby se totiž našly přímo u výpusti, na kterou už před dvěma měsíci upozornila policie v souvislosti s otravou ryb ve zmíněné řece. Jenže tentokrát nešlo o otravu řeky, protože ryby se do Bečvy dostaly již mrtvé, a to z laguny rožnovské čistírny.

„Policisté nám, neznámo kam, odvedli pět našich pracovníků, někteří byli ze směny u čistírny odpadních vod, další z laboratoře. A to kvůli čtyřem malým rybkám, které nám s největší pravděpodobností uhynuly už v našich lagunách, protože jsme čistou vodu z nich vypustili a znovu napouštěli neutralizovanou vodu, tedy vodu bez kyslíku. Při tomto procesu v lagunách zůstalo ještě několik kusů drobných rybek,“ řekl ředitel společnosti Energoaqua Oldřich Havelka.

Ředitel čističky si stojí za tím, že nyní ve středu k žádnému znečištění Bečvy nedošlo. „Ty čtyři ryby byly již v našem kanálu mrtvé, uhynuly podle odborníků před dvěma a více dny. Buď je tedy k Bečvě k výpusti u Juřinky někdo dal, nebo, a to nevylučujeme, se k Bečvě dostaly od nás z lagun,“ podotkl ředitel.

Laguny nyní využívá rožnovská ČOV častěji. „Kdykoliv se objeví na Bečvě z naší výpusti pěna, vyrazí hned do terénu celý záchranný systém. Proto vodu na čistírně neutralizujeme a následně usazujeme nežádoucí pěnu v lagunách,“ sdělil ředitel.

Sebevražda vedoucího provozu čističky odpadních vod

V úterý byl bez známek života nalezen vedoucí provozu čističky. Podle informací Práva spáchal sebevraždu. Jednalo se o velmi citlivého člověka, introverta. Ředitel ČOV Havelka k tomu řekl, že zřejmě neunesl ten tlak, který je na jeho zaměstnance v současné době vyvíjený. Podle Havelky jsou zaměstnanci rožnovské ČOV stále více vystrašení.

„Mají co dělat, aby ten tlak vydrželi. Už je toho na nich hodně. Aby je někdo přepadal, když nic neudělali,“ kroutí hlavou a dodává: „Místo toho, aby šly státní orgány po viníkovi pravděpodobně z Valašského Meziříčí, hledá se cíleně někdo, na koho je možné tu zářijovou otravu hodit. Celou situaci z této středy vnímám velmi nešťastně,“ dodal Havelka.

Na místo včera vyrazil také ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Kauzou otrávení Bečvy se začal zabývat i ombudsman Stanislav Křeček. Oznámil, že zahajuje šetření.

NEJČSTENĚJŠÍ