Connect with us

aktuality

Slavný Legiovlak se vrací do Zlínského kraje

Publikováno

První zastávkou v našem kraji bude Uherský Brod (26.-31.7.), blíže k nám nádraží v Brumově (2.-7.8) a nakonec krajské město Zlín (6.-11.9). Místní Jednota ČsOL Valašské Klobouky bude návštěvníkům k dispozici právě v Brumově. V sobotu 6. srpna uspořádá malou výstavu fotografií místních legionářů.
Legiovlak, věrná replika vlaku československých legií na Rusi, coby známé pojízdné muzeum se opět podívá do našeho regionu. Československá obec legionářská tímto ambiciozním projektem nejen udržuje tradice a odkaz našich pradědů legionářů, kteří v letech 1918-1920 bojovali na vzdálené Sibiři, ale taky šíří osvětu a povědomí o vzniku československého vojska a jeho význami při vzniku republiky.
V současné době již jezdí po naší vlasti Legiovlak čítající 15 vagonů. Pro co největší přiblížení podoby legionářských vlaků a životních podmínek, bojové činnosti a zvyklostí našich dobrovolců, byly vybrány pro rekonstrukci nejčastěji používané vozy. Vlak se skládá z vozu polní pošty, těplušky, plukovní prodejny, ubytovacího, filmového, krejčovského, zdravotního, štábního, velitelského, obrněného a dvou vozů plošinových.
V každém z vagonů je nainstalována výstava panelů a trojrozměrných předmětů, které přibližují život a boj čs. legionářů na Transsibiřské magistrále. Lidé si tak v případě zájmu mohou zjistit podrobnější informace o daném tématu, ale také prohlédnou originální součásti výstroje a výzbroje stejně, jako předměty legionářské každodennosti. Vybrané exponáty je možné si osahat, včetně některých z vystavených zbraní.Na místě je rovněž možné pořídit si kromě pamětních předmětů i odborné a populárně naučné publikace s legionářskou tématikou. Vedle toho si může návštěvník vyhledat svého pradědečka legionáře v naší databázi a dovědět se více o jeho účasti v legiích. Kdo má legionářského předka, pohledejte fotografie, dokumenty a přiďte s nimi na Legiovlak.
První zastávkou v našem kraji bude Uherský Brod (26.-31.7.), blíže k nám nádraží v Brumově (2.-7.8) a nakonec krajské město Zlín (6.-11.9).
Místní Jednota ČsOL Valašské Klobouky bude návštěvníkům k dispozici právě v Brumově. V sobotu 6. srpna uspořádáme malou výstavu fotografií místních legionářů, abychom přiblížili problematiku legií našim občanům. Budeme rádi za zpětnou vazbu v získávání fotografií a informací o místních legionářích.
Využíjte návštěvy Legiovlaku v našem regionu a nenechte Valašsko zahanbit, ať máme krásnou návštěvnost. Věříme, že se Vám bude líbit. Naše pojízdné muzeum je vhodné pro všechny generace, jak pro pamětníky, tak rodiny s dětmi.

NEJČSTENĚJŠÍ