Connect with us

aktuality

Robert Teleky poslancem parlamentu

Publikováno

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, které se konaly 8. a 9. října, přinesly vítězství koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), která získala nejvyšší počet hlasů. Na druhém místě skončilo hnutí ANO 2011 a na třetím koalice Pirátů a Starostů. Poslední stranou, která bude mít poslance v parlamentu, je SPD. Ostatní nepřesáhly potřebnou pětiprocentní hranici. Vývoj ve Zlínském kraji kopíroval celostátní výsledky. Ze vsetínských kandidátů uspěl jediný Robert Teleky (KDU-ČSL) z vítězné koalice SPOLU.

Ve Zlínském kraji dosáhla volební účast 67,43 %, čímž překonala celostátní výsledek o celá dvě procenta. Vítěznou se stala koalice SPOLU s 27,78 % hlasů před hnutím ANO 2011 s 26,98 % hlasů. Na třetí příčce skončila koalice Pirátů a Starostů s 13,44 % hlasů a na čtvrté SPD s 11,38 % hlasů. Ostatní strany skončily pod pětiprocentní hranicí.

V konečném součtu tyto výsledky znamenají, že do parlamentních lavic za Zlínský kraj zasedne celkem 12 poslanců. Za vítěznou koalici SPOLU Ondřej Benešík (KDU-ČSL), Stanislav Blaha (ODS), Robert Teleky (KDU-ČSL) a Aleš Dufek (KDU-ČSL), za ANO 2011 Radek Vondráček, Radim Holiš, Marek Novák a Robert Stržínek. Koalici Pirátů a STAN budou v parlamentu reprezentovat Petr Gazdík a Eliška Olšáková (oba STAN) a za SPD budou poslanci Vladimír Zlínský a Jaroslav Dvořák.

Přímo na Vsetíně dosáhla volební účast 64,32 %. I zde zvítězila koalice SPOLU s 28,49 % hlasů před ANO 2011 s 25,16 % hlasů. Třetí příčku obsadili Piráti a Starostové s 13,05 % hlasů a čtvrtou SDP s 12,44 % hlasů. Z dalších stran a politických uskupení překročila na Vsetíně pětiprocentní hranici pouze ČSSD, kterou volilo 5,15 % lidí.

Na kandidátních listinách ve Zlínském kraji byla i řada jmen z našeho města. Úspěch v podobě zvolení poslancem však zaznamenal pouze Robert Teleky, který byl trojkou na kandidátce koalice SPOLU, a bude tedy Vsetín zastupovat v příštích čtyřech letech v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.

„Děkuji všem voličům, kteří přišli k volebním urnám. Velké poděkování patří těm, kteří dali svůj hlas koalici SPOLU, a nemalé poděkování míří i k více jak osmi tisícům občanů, kteří dali preferenční hlas právě mně,“ uvedl čerstvý poslanec parlamentu Robert Teleky a pokračoval: „Do poslanecké sněmovny vstupuji jako nováček, ale se zkušenostmi z komunální a krajské politiky. Mám proto zájem pracovat ve výboru pro regionální rozvoj. Profesně jsem lékař a mou další prioritou bude také členství ve zdravotním výboru.“

NEJČSTENĚJŠÍ