Connect with us

aktuality

Registrace k očkování proti Covid-19 se otevřela také zájemcům od 55 let

Publikováno

Nejrychleji se lidé mohou očkovat v některém z 8 očkovacích center, která ve Zlínském kraji jsou. K očkování by se zájemci měli registrovat co nejdříve. V brzké době se otevře centrální registr také dalším věkovým skupinám.

Od 28. dubna se mohou k očkování proti Covid-19 registrovat osoby nad 55 let. Přes centrální rezervační systém se mohou zájemci zaregistrovat do některého z 8 očkovacích míst ve Zlínském kraji. Ve Vsetíně funguje od začátku dubna velkokapacitní očkovací centrum ve sportovní hale Na Lapači. Rezervaci lze jednoduše provést přes stránku https://registrace.mzcr.cz/.
 Dosud bylo ve Zlínském kraji vyočkováno celkem 154 605 dávek, přičemž druhou dávkou již bylo očkováno 48 915 osob.
Počítá se s brzkým otevíráním dalších věkových skupin. Proto potřebujeme, aby zájemci o očkování ve věku nad 55 let neváhali s registrací a šli se očkovat co nejdříve. Očkujeme kolem 4 tisíc osob denně, k navýšení těchto počtů nemáme dostatek vakcíny. Ta je do kraje dodávána na základě počtu zaregistrovaných osob, kteří se k očkování přihlásí přes centrální rezervační systém. Takže prosím občany Zlínského kraje, aby opravdu neodkládali očkování. Čím dříve se podaří očkovat většinu populace, tím rychleji se vrátíme k životu bez přísných opatření,“ řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.
S očkováním v kraji pomáhají také praktičtí lékaři, kteří v příštím týdnu obdrží celkem 8 000 dávek vakcíny AstraZeneca a 2 700 dávek vakcíny Moderna. Těmi budou očkovat zejména pacienty s již aplikovanou první dávkou. „Pacienti, kteří se chtěli očkovat u svých praktických lékařů a ještě nedostali první dávku očkování, se mohou registrovat do některého z očkovacích míst. Vzhledem k nepravidelným dodávkám očkovacích látek vhodných pro použití v ordinacích praktických lékařů bude očkování v centrech rychlejší,“ sdělil Lubomír Nečas, krajský zástupce Sdružení praktických lékařů Zlínského kraje. Praktičtí lékaři dostávají všechny vakcíny AstraZeneca a Moderna, které jsou do kraje dodávány. Vedení kraje hledá řešení, jak pro praktické lékaře získat více těchto vakcín.
Očkování pomáhá zlepšit epidemickou situaci, která je ve Zlínském kraji nejhorší z celé republiky. Nejvíce zasažená jsou města Zlín a Vsetín. Ačkoliv počty nakažených i ve Zlínském kraji postupně klesají a nedosahují zdaleka tak vysokých hodnot jako počátkem roku, pokles je jen velmi pozvolný. Mírně klesá, byť  jen velmi pomalu, i zátěž nemocnic. Největší je nyní ve Vsetínské nemocnici. Obezřetnost je stále namístě. Návrat k běžnému chodu nemocnic a obnovení plánovaných výkonů nebude možný do doby, než se uvolní lůžka intenzivní péče. Proto apelujeme na občany, aby se kromě dodržování opatření a vyhýbání se riziku nechali také očkovat. Nikdo nechceme prožívat léto s přísnými opatřeními, i my svým přístupem ovlivňujeme další průběh pandemie,“ sdělila náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová zodpovědná za oblast zdravotnictví.
Adéla Čuříková, Krajský úřad Zlínského kraje, Jana Raszková, tisková mluvčí města Vsetín

NEJČSTENĚJŠÍ