Connect with us

aktuality

Prodej pozemků v Juřince začne v nejbližší době

Publikováno

Během mimořádného lednového jednání se zastupitelé města Valašské Meziříčí zabývali vyhlášením záměru na prodej 21 stavebních pozemků v místní části Juřinka. Minimální kupní cenu pro elektronickou aukci stanovili na 2 300 Kč za m2. Zároveň odsouhlasili regulativy definující konečnou podobu výstavby.

„Podpora bydlení ve Valašském Meziříčí je naším dlouhodobým cílem. Proto jsme loni rozhodli o vybudování technické infrastruktury, mimo jiné tedy kanalizace, vodovodu či komunikací, pro 21 rodinných domů v Juřince. Původně projektované náklady 44 milionů korun se nám podařilo soutěží výrazně snížit na necelých 27 milionů. Infrastruktura by měla být zkolaudována do konce roku 2023,
“ uvedl starosta Robert Stržínek s tím, že zastupitelé nyní schválili také minimální kupní cenu pro prodej jednotlivých pozemků. „Shodli jsme se na částce 2 300 korun za metr čtvereční. To v případě bezmála 18 tisíc metrů čtverečních pozemků znamená, že po odečtení DPH pokryjeme náklady na stavbu infrastruktury a zisk města by mohl činit necelých pět milionů. Naším cílem je primárně podpora výstavby, přičemž očekávaný zisk v následujících letech zpětně vložíme například do údržby komunikací či provozu veřejného osvětlení v této lokalitě,“ vysvětlil starosta Stržínek.

Radnice plánuje, že by pozemky mohla nabídnout k prodeji už letos na jaře formou elektronické aukce. „Zájemci se mohou hlásit a skládat jistinu ve výši 60 tisíc korun do konce března s tím, že následně proběhnou aukce jednotlivých pozemků. Stavební parcely jsou k dispozici jen fyzickým osobám a uchazeč může koupit pouze jeden pozemek. Město mu jej k výstavbě předá po dokončení technické infrastruktury, a kupující bude následně povinen zahájit stavbu rodinného domu do 24 měsíců,“ nastínila část podmínek města Alena Schattke, vedoucí odboru majetkové správy.

Zastupitelé zároveň odsouhlasili regulativy pro výstavbu na uvedených pozemcích. Vyrůst zde tak budou moci rodinné domy o jednom či dvou nadzemních podlažích s podkrovím a sedlovou nebo pultovou střechou, či jednopodlažní (bungalov) a dvojpodlažní domy s rovnou střechou řešenou jako vegetační. Maximální výška domů je pak stanovena na devět metrů. „Tyto regulativy jsme definovali také ve spolupráci s městským architektem s cílem podpořit zejména výstavbu vícepodlažních rodinných domů. I přes to zde chceme v případě potřeby umožnit vznik přízemního bezbariérového rodinného domu s takzvanou zelenou střechou,“ popsala důvody radnice místostarostka Yvona Wojaczková.

NEJČSTENĚJŠÍ